Vo francúzštine sa kel nazýva (v preklade) kapusta z Milána. Odkaz na kapustoviny je aj v češtine, kde sa kel nazýva kapusta. Kel má sezónu prakticky celý rok, hoci treba rozlišovať medzi jarným a zimným kelom. Ten prvý je chuťovo jemnejší a má bledšiu farbu. Zimný kel je zeleninou neskorej jesene, jeho sezóna je do začiatku decembra. Má výraznejšiu farbu a tiež výraznejšiu kapustovú chuť.
Môže byť hlavným jedlom, prílohou aj nápojom
Kel sa v kuchyni využíva najmä na prípravu rôznych polievok, „eintopfov“, teda hustých polievok, ktoré môžu byť aj hlavným jedlom, do šalátov a môže byť aj zeleninovou prílohou k mäsu. Ako sme už spomínali, po blanšírovaní sa dajú jeho listy použiť aj na balenie a plniť rôznymi plnkami. Môže sa používať aj do rôznych smoothie. Zásadou pri príprave jedál z kelu alebo s kelom je, že jeho listy by sa nemali tepelne upravovať dlho, aby boli v nich zachované všetky zdraviu prospešné látky. Trochu menej známe je, že listy môžu byť aj zdravým snackom – dajú sa z nich urobiť domáce čipsy.
Čítajte aj Spestrite si jedálniček: Katran, špargľový hrach, tomatilloDokáže znížiť tlak aj zápaly v tele
Kel je veľmi zaujímavou zeleninou najmä z výživového hľadiska – obsahuje napríklad viac vitamínu C ako biela kapusta. Dokonca viac ako pomaranče a takmer toľko, koľko ho obsahujú citróny. Tiež má veľa vitamínu B6, E, kyseliny listovej, draslíka, vápnika a železa. Rôzne štúdie tvrdia, že táto zelenina minimalizuje riziko málokrvnosti, dokáže znižovať krvný tlak, redukuje zápalové procesy v tele a jej konzumáciou môžeme dokonca znižovať riziko niektorých druhov rakoviny.
Je výborný pre tehotné ženy
Pristaviť sa môžeme napríklad pri obsahu kyseliny listovej – sto gramov zelených listov jej má 29 mikrogramov. To je v rámci zelenín jedno z najvyšších množstiev. Táto látka má význam v prevencii málokrvnosti, a preto je kel odporúčanou potravou pre tehotné. Tie majú vyššiu spotrebu a teda potrebujú viac kyseliny listovej, ako bežná populácia. Ďalším pozitívnym efektom jedenia kelu je, že dokáže znižovať krvný tlak. Za to je „zodpovedná“ ďalšia látka, ktorú kel obsahuje – draslík. Dokázala to jedna z vedeckých štúdií, ktorá potvrdila koreláciu medzi príjmom tejto minerálnej látky a znižovaním krvného tlaku. To znamená, že príjmom potravín, ktoré majú vysoký obsah draslíka, medzi ktoré patrí aj kel, môžeme znižovať riziko, že budeme mať vysoký tlak.
Čítajte aj Problémy s trávením? Pomôže šťava zo surovej červenej kapustySlúži aj ako prevencia rakoviny
Z ďalších štúdií zase vyplýva, že tak ako aj iné druhy zeleniny, aj kel dokáže znižovať riziko rakoviny. Obsahuje totiž látky, ktoré sa volajú glukozinoláty. Viaceré štúdie dokázali súvislosť medzi obsahom týchto látok v potravine a počtom rakovinových buniek k organizme. Pokusy na myšiach napríklad dokázali, že mimoriadne úspešná je táto látka pri znižovaní rizika rakoviny hrubého čreva.