Asi sa zhodneme, že insekticídy sú naozaj až poslednou možnosťou, ak vôbec prichádzajú do úvahy. Agresívne chemické prípravky síce spoľahlivo zahubia háveď, ale sú toxické aj pre ľudí, domáce zvieratá a životné prostredie celkovo. Navyše, hmyz má schopnosť postupne si vytvoriť rezistenciu. Nemenej diskutabilné je použitie nehaseného vápna, na ktoré treba chemické know-how (bez neho napríklad môžete poškodiť samotný smetiak), príslušné grify a ochranné pomôcky na pokožku aj dýchacie cesty.
Ocot so soľou síce nevonia, ale pomáha
Na muchy platí ocot, na ich larvy tiež. Siahnite po koncentrovanom namiesto bežného kuchynského. Zmiešajte päť polievkových lyžíc s jedným litrom vody, nalejte do rozprašovača a hemžiacu sa nádobu zvnútra i zvonka vystriekajte. Účinok môžete zosilniť pridaním soli. Nevýhodou je intenzívny zápach, ktorý síce odpudí nevítaných hmyzích návštevníkov, ale aj vás a okolie.
Čítajte aj Sóda bikarbóna: 5 naj tipov ako vám pomôže v záhradeEfekt do niekoľkých minút
Rovnaký účinok, no aj hendikep má lisovaný cesnak. Pokiaľ vám ide o vôňu, v tomto smere jasne vyhrávajú levanduľa a čajovníkový olej. Veľmi podobne ako octový si pripravíte postrek z čili. Priveďte do varu dva litre vody a rozmiešajte v nej dve polievkové lyžice mletého kajenského korenia. Po vychladnutí takisto aplikujte ako sprej. Efekt nastane do niekoľkých minút.
Šampón pre psov funguje, ale škodí mačkám
Zaberie dokonca aj šampión pre psov, a to vďaka látke permetrín. Priamym zásahom vykynožte larvy a následne vyčistite kôš horúcou vodou so zamiešaným malým množstvom takejto kozmetiky. Pozor však na skutočnosť, že permetrín je jedovatý pre mačky. Vzhľadom na to môžete záverečnú dezinfekciu nádoby už zbavenej lariev prenechať alkoholu alebo liehu, hoci trvácnosť tejto metódy je doslova prchavá.
Čítajte aj Mravce v záhone? Rýchlo pátrajte po voškáchČo najmenej tepla a vlhkosti
Aj tu platí, že najlepšia liečba je prevencia. Cesta pod poklop sa dá zneprístupniť gumovým tesnením veka. Existujú aj vrchnáky s integrovaným filtrom zabraňujúcim prieniku hnilobných pachov von (cena okolo 30 eur). Vnútornú vlhkosť vyhovujúcu muchám znížte absorpčnými prvkami typu kartónov od vajec alebo starých novín – vystielajte nimi nádobu, obaľujte odpad, priebežne oddeľujte vrstvy.
Pozor na pozvánky pre muchy
Po odjazde smetiarov kôš dôkladne dezinfikujte. Ak je to možné, nestavajte ho na slnko a najmä v lete vyprázdňujte čo najčastejšie. Občas to nie je vo vašej moci, vtedy však o to bedlivejšie zvažujte, čo a kedy vyhodíte. Keď je odvoz na týždennej báze a vy sa pár hodín po ňom zbavíte kostí z obeda, je to pre muchy dokonalá pozvánka.