Teplota pôdy v čase prvých zásahov do trávnika by sa mala pohybovať okolo desať až trinásť stupňov. Kým nedosahuje túto úroveň, trávnik nerastie. Nech by sme urobili akokoľvek dobre mienený zásah, trávnik by sa s ním vyrovnával ťažko a dlho. Preto sa treba obrniť trpezlivosťou a ešte vyčkať. Mohlo by sa totiž stať, že údržbou podporíme iba rast buriny, ktorá sa regeneruje oveľa rýchlejšie ako tráva.
Údržbu začíname jarným upratovaním
Keď to teplota pôdy dovoľuje, jarnú prípravu trávnika začíname dôkladným jarným upratovaním. Odstránime napadané nečistoty, či už je to lístie alebo konáriky. Potom ošetríme zelenú plochu vertikuláciou. Môžeme použiť vertkulátoralebo stačia aj veľmi ostré hrable. Prevzdušnenie trávnika je dôležité, pretože ta odstránime splstnatenú vrchnú vrstvu, a zároveň umožníme vode a živinám preniknúť ku koreňom tráv.
Čítajte aj Trávnik na kľúč sa oplatí. Ak nehľadíte na cenuVzduch dopravte aj do hĺbky
Po zime býva trávnik zväčša v zlom stave, môže byť premáčaný, zľahnutý, hnedý. V takom prípade rozšírime starostlivosť o ďalší krok, a tým je aerifikácia. Robí sa špeciálnym prístrojom – aerifikátorom – ktorého dlhé hroty majú až desať centimetrov. Z hlbšej vrstvy pôdy vynášajú pri otáčaní valca na povrch zeminu a vzniknuté otvory sa potom zasypú kremičitým pieskom. Pôda sa tak odľahčí, ľahšie sa do nej dostane vzduch, živiny a odtečie prebytočná voda. Ďalej už v starostlivosti o trávnik pokračujeme štandardne.