V úžitkovej záhrade v tomto čase vrcholí sejba semien zeleniny. Ak si pestujeme vlastné záhonové rastliny, je potrebné ich denne zalievať a hnojiť, a to aj vtedy, keď sú ešte v črepníkoch. Pozornosť potrebujú aj trvalky, ktoré zastrihávame a vyväzujeme. Dávame pozor, aby mali rastliny dostatok vody. Semená sú na vlahu citlivé aj po vyklíčení – ak povrch pôdy preschne, semenáčiky hynú. V apríli môžu byť ešte veľké rozdiely v počasí medzi rôznymi časťami Slovenska. Kým na juhu je už zvyčajne príjemná jar, sever má počasie často rovnaké ako v marci. Niekedy ešte dokonca nasneží, čo však pôde prospieva, keďže zrážky sú teraz dôležité.
Polievame a nastielame
Pôdu, do ktorej sejeme, polievame pred výsevom aj po ňom a potom ju stále udržiavame vlhkú. Staršie stromy a kry teraz pravdepodobne suchom trpieť nebudú, ale polievame nedávno vysadené stromčeky a tiež dreviny, ktoré sme vysadili na jeseň. Vlahu v pôde pomôže udržať nastielanie. Dôležité je, aby sme organický materiál nastielali na vlhkú pôdu. Staršiu nástielku dopĺňame. Výborný je organický materiál ako kompost alebo maštaľný hnoj, ktoré pomáhajú zlepšiť štruktúru pôdy.
Čítajte aj Chcete prilákať vtáctvo? Treba pre to niečo urobiť. Alebo aj nieBojujeme so škodcami a chorobami
Teplé a vlhké dni prospievajú rastlinám, no sú aj ideálne na šírenie chorôb a škodcov. Aspoň raz do týždňa preto skontrolujeme záhradu, či sa v nej nešíria neželaní návštevníci. Kontrolujeme najmä listy zo spodnej strany, škodcov hneď zbierame alebo ničíme. Malý postrek s insekticídom alebo fungicídom môže v dlhodobom horizonte znížiť potrebu chemického ošetrovania rastlín. V tomto období môžu napáchať veľké škody slimáky a slizniaky. Týchto škodcov môžeme odstraňovať mechanicky zberom alebo chytaním do pascí. Aby sme čo najviac zabránili ich výskytu, záhradu vyčistíme od odpadu a rastlinných zvyškov, ktoré poskytujú škodcom úkryt. Okolo citlivých rastlín umiestnime ochranné bariéry. Udržať slimáky a slizniaky ďalej od rastlín pomôžu aj kruhy z ostrého štrku, popola alebo plastový golier odrezaný z fľaše.
Obmedzujeme rast buriny
Na jar rastú šprintom nielen želané rastliny, ale aj burina. Objavuje sa všade – na záhonoch, ale aj medzi dlaždicami a na cestičkách. Pôdu pravidelne okopávame a plejeme, aby sme postupne odstránili čo najviac burín. Počas prvých rastových období je pletie mimoriadne dôležité. Je síce únavné, ale práve takto na väčšinu nasledujúcej sezóny obmedzíme rast burín.
Oživujeme bylinkovú záhradku
Vysievame ďalšie kuchynské a šalátové bylinky. Zaštipujeme trsnaté bylinky, ako je napríklad bazalka, len čo sa vytvoria tri páry listov. Rastliny pomaly otužujeme, aby sme ich mohli v máji vysadiť na záhon. Odrezky odobraté minulé leto z vavrínu, levandule, mäty, rozmarínu a šalvie, by už mali byť dobre zakorenené a pripravené na vysádzanie. Keď chceme zo šalvie vypestovať živý plôtik, vysadíme rastliny na vzdialenosť 30 centimetrov od seba do ľahkej a suchej pôdy. Inak ich vysádzame do skupín, aby na záhone vytvárali ostrovčeky. Na starších rastlinách zastrihávame nové výhonky a postavíme opory k vysokým bylinkám.