Ak ste použili hrubú vrstvu nástielky už na začiatku roka, burina by nemala byť až taký veľký problém. No ak ste ju ešte nerozprestreli, treba dávať pozor na to, čo sa v záhrade deje. Väčšinu buriny môžete zničiť vytrhávaním a vykopávaním. Na trvácu a škodlivú burinu, ako je napríklad pupenec, je však už potrebná chémia. Burinu vykopávame, kým je ešte malá, pretože keď vyrastie, odoberá rastlinám svetlo aj živiny. Navyše, niektoré buriny vyrastú rýchlo a rovnako rýchlo začnú rozširovať zrelé semená.
Vypestujte si koberec
Kvetinový koberec je jedným zo spôsobov, ako nad burinou zvíťaziť. Vybrať si môžete zo širokej palety rastlín s peknými kvetmi aj listami. Pôdopokryvné rastliny vyrastú, pokryjú zem ako koberec a zabránia tak klíčeniu nových burín. Ideálne sú na to pôdopokryvné trvalky, napríklad bergénie (na obr.) alebo pachysandra – tá sa hodí na tienisté miesta. Atraktívne vyzerajú aj vresy a vresovce, ktorým vyhovujú slnečné stanovištia a kyslé pôdy. Brečtany a zimozelene sú nenáročné a pokryjú aj veľké plochy.

Stavte na liečivú ochranu
Rastlinné koberce, ktoré ochránia záhradu pred burinami, môžete vypestovať aj z liečivých rastlín. Na tento účel je vhodná alchemilka aj pakosty. Majú pekné kvety a ich kobercovitý vzrast sa postará o zničenie burín. Okrem toho ich môžete využiť aj v prospech svojho zdravia. Alchemilka je známa najmä ako ženská bylinka, pretože uľavuje pri rôznych ženských problémoch. Pakost vám síce nebude práve voňať, ale uľaví pri ťažkostiach s močovým ústrojenstvom aj pri tráviacich ťažkostiach.