Rastliny a ostatné prvky v predzáhradke by mali spĺňať isté estetické kritériá, a zároveň by mali tento priestor opticky aspoň trocha zväčšiť. Výber vegetácie je ovplyvnený naším vkusom, ďalej priestorom, ktorý máme k dispozícii, ale aj pestovateľskými podmienkami, teda kvalitou pôdy a orientáciou pozemku. Pre všetky predzáhradky však vo všeobecnosti platí, že by v nich mali mať miesto najmä okrasné rastliny, na ktoré sa budú s radosťou pozerať nielen okoloidúci, ale aj vy.
Na severnú stranu radšej trvalky
Pokiaľ máte predzáhradku orientovanú na sever a leží v tieni alebo polotieni, nemá tu zmysel uvažovať o založení trávnika. Skôr sa zamerajte na trvalky a dreviny, ktorým vyhovujú dané podmienky. Pôdu obohaťte záhradným substrátom alebo dobre rozloženým kompostom, prípadne rašelinou, pokiaľ budete vysádzať kyslomilné druhy. Výber rastlín, ktorým vyhovuje tienisté miesto, je v podstate jednoduchý. Vhodné sú napríklad vždyzelené dreviny, hortenzie, kosatce alebo hosty. Na jar pekne rozžiaria predzáhradku narcisy a s mierou a vkusom tu môžete umiestniť aj dekoratívne prvky.

Zamerajte sa na ľahkú údržbu
Severne orientovaná tienistá predzáhradka nebude v lete tak trpieť horúčavou a suchom ako iné časti záhrady. Mulčovanie pomôže so zadržaním vody v pôde aj s burinou. Výborná je na to mulčovacia kôra. Keď stavíte na vždyzelené dreviny, bude potrebná len minimálna starostlivosť spočívajúca v strihu raz ročne. Všetkým rastlinám v tieni prospeje, keď ich na jar prihnojíte a ešte predtým odstránite všetky odumreté organické zvyšky.