Je aj iná cesta ako chémia
Dnes sú už patogény také odolné, že by ste mali striekať všetko a všade asi každý jeden týždeň. Otázka je, či taká mega porcia chémie do vašej záhrady stojí za pochybný výsledok. Druhá cesta nie je taká priama, vyžaduje váš čas, prácu a vôľu skoordinovať sa so susedom. Ak totiž zakročíte proti vrtivke sami, nepomôže vám to. Populácia škodcu, ktorá prežije na susedovom orechu, sa skôr či neskôr rozšíri aj na ten váš.
Čítajte aj Hnednú vám tuje? Hlavný podozrivý je jasný, ale treba vylúčiť aj iné možné dôvodyPozbierať, spáliť, poliať
Predovšetkým – na jeseň musíte spraviť dve veci: pozberať všetky infikované plody a spáliť. A ako druhé zaliať pôdu v okolí koreňového systému prípravkom Bora s obsahom huby Beauveria bassiana. Ideálne dva krát na jeseň a raz na jar. Nejde o žiadnu chémiu, ale o parazitickú hubu, ktorá v pôde vyhľadá a infikuje prezimujúceho škodcu – radí záhradný architekt Martin Čurda z relácie TV Joj Nová záhrada.
Postupujte spoločne so susedom
Aj napriek tomuto zákroku časť populácie prežije, preto treba spraviť ďalší – tretí krok. „Na sklonku jari, najneskôr v máji, pokryte pôdu v okolí stromu netkanou agrotextíliou, aby ste zabránili vyletovaniu prezimujúcich a preživších dospelých samičiek do koruny stromu. Inak by rozvíjajúce sa plody infikovali larvami a celý kolobeh by sa rozbehol nanovo,“ upozorňuje Martin Čurda. No a v neposlednom rade – počas celej sezóny majte v korune orecha rozvešané žlté lapače na vrtivku. No pozor! Toto všetko musí urobiť aj váš sused, ideálne v rovnakom čase ako vy.