Vo forme vysokokmeňa dosahuje výšku asi šesť metrov a šírku štyri a pol metra. Rezaním výhonkov pri zemi vznikne ker s mnohými kmienkami. Lieska nám dáva chutné oriešky, ktoré pozná každý, no len máloktovie o ďalších benefitoch tejto dreviny: Pestovaním liesky v domácich podmienkach prilákame do záhrady vtáctvo, cicavce aj užitočný hmyz.
Oriešky treba dobre vysušiť
Lieskové oriešky sú chutné, výrazné a v našom jedálničku majú svoje miesto. Spracúvame ich tak, že odstránime čiašky a oriešky sušíme aspoň týždeň na teplom mieste, môžu bať aj na slnku. Vysušenie orieškov je veľmi dôležité, aby neskôr počas skladovania nesplesniveli. Aj konáre liesky poskytujú úžitok, záhradkári ich dobre poznajú ako výborné opory pre hrach a iné rastliny.

Je čas na množenie odrezkami
Liesky sú v záhrade vítanými drevinami, a to nielen pre oriešky, ale aj pre pekné jahňady. Liesky sa ľahko nielen pestujú, ale aj množia, a to odobratím niekoľkých zdravých odrezkov z mladých konárov v novembri. Odrezok by mal mať asi 30 centimetrov a hrúbku o niečo väčšiu než ceruzka. Lieskové odrezky vložíme do brázd tak, aby tretina vyčnievala. Na jar začnú odrezky vyháňať a potom ich môžeme vysadiť buď priamo alebo do črepníkov, odkiaľ ich na trvalé miesto presadíme nasledujúcu jeseň.