Prívetivý k pôdnym mikroorganizmom
Medzi vyznávačmi trendu trvalej udržateľnosti je populárny už od 70. rokov minulého storočia. Jednozubý kyprič s vykovaným koncových zosilnením profilu alebo privarenou platničkou vo veľkosti 2 – 5 cm však čoraz častejšie používajú ako náhradu rýľa aj konvenčnejší záhradkári. Nečudo. Prevzdušňuje totiž zeminu bez toho, aby obracal jej vrstvy. Nenarúša teda prirodzenú štruktúru životného prostredia pôdnych mikroorganizmov. Premiestnenie tých povrchových do hĺbky môže spôsobiť, že sa zadusia. Na druhej strane mnohé z dolných sfér po nežiaducom presťahovaní podľahnú kolísaniu vlhkosti a teplotným výkyvom. V tej „svojej“ vrstve však ocenia lepší prísun kyslíka prostredníctvom citlivého kyprenia, zatiaľ čo povrchové budú kvitovať rovnomernejšiu distribúciu vlahy.

Východiskový rozostup dva decimetre
Jednozubý kyprič dokáže obrobiť aj utlačenú zeminu a vďaka úzkej pracovnej časti nepoškodzuje nahusto pestovanú vegetáciu, respektíve rastliny pod povrchom pri odľahčovaní pôdy alebo odstraňovaní zelenej pliagy. Pri kyprení prázdnych zón postupujte diagonálnymi ťahmi najprv jedným smerom a potom kolmo na tieto línie: vzniknú akési kosoštvorce. Za východiskový rozostup rovnobežiek považujte 20 cm, pričom o niečo menší logicky má byť pri ťažšej pôde a väčší pri ľahšej. Jednozubý kyprič zároveň poslúži aj pri výseve: ostrým špicom sa bezproblémovo vytvárajú priehlbiny v substráte.
Radšej dve verzie s fixným spojom
Dlhá rúčka jednozubého kypriča poskytuje úľavu pre chrbticu a kolená. Krátka zase umožňuje počínať si precíznejšie a hodí sa na vyvýšené záhony, kvetináče, eventuálne hroby. K dispozícii sú aj súpravy s vymeniteľnou rukoväťou, berte však do úvahy, že uchytenie môže byť nestabilné vzhľadom na odpor pracovnej časti pri používaní. Lepšie teda je zadovážiť si dve samostatné verzie s fixným spojom. Pri výbere zohľadnite aj väčšiu pevnosť a bezpečnosť úchopu, keď je koniec držadla širší oproti porisku: dlane neskĺznu.

Oceľ dlhšie vydrží, meď je praktickejšia
Robustný zakrivený hák jednozubého kypriča z nehrdzavejúcej ocele je odolný proti mechanickej námahe i poveternostným vplyvom, oveľa pomalšie podlieha korózii a celkovo má uspokojivú životnosť. Medený variant uvoľňuje do podložia spomenutý stopový prvok prospešný pre flóru, pri únavovom ohnutí nástroja sa dá aj svojpomocne spätne vytvarovať a zásluhou nižšej hmotnosti i menšieho trecieho odporu sa s ním jednoduchšie narába.
Umyť, vydezinfikovať a zavesiť
Jednozubý kyprič na jeseň pred odložením do suchého prostredia vyčistite vodou nasiaknutou do špongie, dôkladne utrite a vydezinfikujte na zničenie patogénov. V skladisku ho zaveste, aby sa pod kovovým hrotom nekumulovala vlhkosť, ktorá má negatívny dopad na trvácnosť náradia.