Krása a liečivé vlastnosti arniky horskej spôsobili, že sa dnes vyskytuje len zriedka a patrí do zoznamu chránených rastlín. Vo voľnej prírode ju síce zbierať nesmieme, no môžeme si ju dopestovať v záhrade, aby bola vždy poruke. Na liečivé účely sa využíva podzemok s koreňmi, kvet i kvitnúca vňať. Arniku si môžeme vypestovať zo semien, ktoré vysievame na jar do vlhkej pôdy na slnečnom mieste. Priamo na záhon môžeme aj vysádzať sadenice. Rastlina obľubuje kyslú pôdu, inak nemá osobitné nároky.
Ako ju zbierať a sušiť
Podzemné časti sa zbierajú v septembri a októbri, kvety v čase kvitnutia, teda v júni až auguste. Trhajú sa celé kvetné súbory. Kvety sušíme v tenkých vrstvách a pri umelom teple. Po vysušení skladujeme v uzavretej nádobe chránenej pred svetlom a vlhkom. Pozor, aby sa k arnike nedostali deti, pretože vo väčších dávkach môže byť táto rastlina až smrteľne jedovatá. Aj dospelí by mali arniku vnútorne užívať pod odborným dohľadom. Pred použitím je potrebné poradiť sa s lekárom alebo iným kompetentným odborníkom.
Čítajte aj Je krásna aj liečivá. Tlmí zápaly, bolesti. Zmiernite ňou stres, zlepší vám spánokKde všade pomáha
Využíva sa predovšetkým na obklady pri rôznych úrazových stavoch. Pomáha aj pri hematómoch, odreninách, opuchlinách, pomliaždeninách a zlomeninách. Urýchli hojenie rán, a to aj po lekárskych zákrokoch spojených s krvácaním. Arnika podporuje činnosť srdca, zmierňuje bolesti kĺbov, podporuje trávenie, metabolizmus aj rast vlasov. Pôsobí močopudne a pomáha pri chudokrvnosti.