Ostražitosť ako pri hubách
Pred kuchynským spracovaním a servírovaním kvetov je veľmi dôležitá istota, že v záhone nespoznali chémiu. Úplne bez pochýb v tomto smere asi budete iba pri produkcii z rodinnej záhrady či terasy. Zároveň si počínajte tak ostražito, ako to robíte – aspoň dúfame – pri hubách. Bezpodmienečne požívajte len tie kvety, pri ktorých máte stopercentnú garanciu ich neškodnosti. Vyhnite sa konvalinke, narcisu, oleandru, azalke i verbene alias železníku, pričom tento zoznam zďaleka nie je kompletný.
Obštipkať, povytriasať a premyť
Sprievodným benefitom pri mnohých jedlých kvetoch sú priaznivé účinky na imunitu, trávenie, duševnú pohodu a zdravie celkovo. Pred samotnou prípravou v prvom rade odstráňte stonky, ale aj sepalum, čiže kališné lístky, a určite vždy tyčinky s piestikmi. Zo zvyšku opatrne povytriasajte pevné nečistoty a prípadný drobný hmyz. Na záver kvety premyte alebo im doprajte vodný kúpeľ.
Čítajte aj Je krásna aj liečivá. Tlmí zápaly, bolesti. Zmiernite ňou stres, zlepší vám spánokČím tmavšia, tým intenzívnejšia
Do polievok sa hodia chuťovo striedmy nechtík, sladkastá púpava či intenzívna ruža. Pri kráľovnej kvetín pozor na trpkú chuť jej kvetných pukov. Zaujímavosťou je, že čím tmavšia odroda, tým výraznejšie lupienky pôsobia. Diétny šalát – zeleninový alebo ovocný – spestria vyvážene šmakujúca nezábudka, podobne neutrálna slnečnica, príjemne decentná fialka, horko-sladká slnečnica, kyselkavé typy magnólia a ibištek alebo dosť nekompromisne ostrá margaréta.
Uhorkový borák, oriešková sedmokráska
Občas trochu monotónne rybacie kulinárske výtvory zmenia na festival senzuálnych zážitkov tekvicový či cukinový kvet (dokonca sú vhodné na vyprážanie osve) alebo sotva zameniteľná levanduľa. Pri dávkovaní poslednej spomenutej platí, že menej býva viac. Mimochodom, porovnateľnou – hoci menej populárnou – univerzálkou ako levanduľa je šalvia. Ťažšiemu mäsu urobí dobre borák s tónom uhorky alebo orieškami dýchajúca sedmokráska.
Čítajte aj Deti sa z nej tešia, dospelí ju považujú za burinu. Je ale liečivka. S akými neduhmi si poradí?Farebnosť kultivarov hrá s vami
Rizoto dotvorí mierne pikantná ľaliovka, ktorú si však nepomýľte s toxickou ľaliou. Často fádne chlebíčky prebudí horkastá a k tomu vizuálne očarujúca belasá čakanka, eventuálne kapucínka, ktorá štipľavosťou evokuje reďkovku. Z opačného konca spektra sa do domácej zmrzliny pýta sladučký jazmín. Pudingu zase vtisne prídavné lahôdkové grády lipkavec marinkový. Dezertným dobrôtkam pomôže aj špecificky svieža begónia ľadová. Pri jednotlivých aranžmánoch sa, pochopiteľne, priam podsúva využiť rozmanitú farebnosť kultivarov.
Originálne ľadové kocky
Nezabúdajte, že kvety môžete konzumovať aj z rastlín, pri ktorých sme zvyknutí na iné ich časti: týka sa to rukoly, cesnaku či pažítky. Jedlá flóra sa v čerstvom stave výborne uplatní ako ingrediencia bylinkového octu, oleja, masla, džemu, želé či kandizovaných maškŕt, ale aj likérov a sirupov vlastnej proveniencie – povedzme fialkovým spoľahlivo ohúrite. Pred párty zase môžete kvety zamraziť do kociek ľadu. Navyše, obdobie kvitnutia nevnímajte ako limit: stačí si kvety vysušiť a prisypať v takejto podobe do kulinárskych výtvorov, respektíve ich na ne poukladať.