Namiesto záhonov kláty
Hliva je drevokazná huba a na záhonoch sa pestovať nedá. V záhrade ju pestujeme na klátoch rozličných stromov, ktoré rozrežeme na dĺžku zhruba pol metra a priemer okolo 10 – 20 centimetrov. Treba sa však presvedčiť, či drevo nie je napadnuté nejakou inou drevokaznou hubou. Kláty by mali byť čerstvé a vlhké. Najvhodnejšie je hrabové, topoľové, bukové alebo orechové drevo.
Ako ju pestujeme
Pripravené kláty infikujeme zakúpeným podhubím tak, že do vyvŕtaných otvorov asi v strede klátu zatlačíme podhubie. Kláty potom zapustíme do zeme tak, aby podhubie zostalo asi tri centimetre pod povrchom pôdy a časť klátu ešte vyčnievala. Vhodné je umiestniť kláty na tienisté, chránené miesto a prikryť ich polyetylénovou fóliou. Asi za dva mesiace prerastie podhubie kláty a začnú sa objavovať plodnice v trsoch.
Čítajte aj Drevina čo dáva nielen ovocie, ale aj liečivé listy. Na jar si ich nazbierajte, je to živá strava, ktorá vás prečístí a posilníKedy bude úroda
Hliva je jesenná huba, ktorá začína vytvárať plodnice až pri poklese teplôt, teda keď teplota v noci klesá na 8 až 10 stupňov. Keď chceme získať plodnice ešte v tom istom roku, treba založiť porast hliny na jar alebo v lete. Porast hlivy na klátikoch rodí štyri i viac rokov. Jesenný zber ľahko predĺžime až do decembra, keď klátiky zakryjeme polyetylénovou fóliou alebo pareniskovými oknami. Krátkodobý mrazík plodniciam neuškodí. Hlivy zbierame opatrným vylamovaním, odrezávaním jednotlivých plodníc alebo celých trsov.
Ako prospieva nášmu zdraviu
Hliva obsahuje množstvo látok, ktoré priaznivo pôsobia na naše zdravie a nestrácajú sa ani pri tepelnej úprave. Chránia nás pred rakovinou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, kožnými problémami aj alergiami. Okrem toho hliva posilňuje imunitu, má antibiotické a antiseptické účinky, odstraňuje únavu a vracia dobrú náladu. Obsahuje tak málo kalórií, že je vhodná aj vtedy, keď chceme schudnúť. Hliva aj podporuje činnosť mozgu a zdravé trávenie.