Vysádza sa na jar
Potočnica sa rozmnožuje odrezkami. Stonky sa ponoria do čistej vody, kde rýchlo zakorenia a na jar sa vysádzajú na okraje vodných tokov vo vzdialenosti 15 centimetrov. Potočnica sa môže pestovať aj vo vlhkej záhradnej pôde, ale ľahšie sa pestuje v nádobách s priemerom okolo 20 centimetrov. Do nádoby uložíme vrstvu štrku alebo machu, doplníme úrodnou pôdou a postavíme do misky s chladnou čistou vodou. Do jednej nádoby zasadíme tri až štyri zakorenené odrezky a nádobu postavíme na chránené svetlé miesto. V horúcom počasí vymieňame vodu aspoň raz za deň.
Zdravé listy vždy poruke
Listy potočnice striháme podľa potreby. Sú veľmi zdravé, obsahujú všetky základné vitamíny a minerály, ktoré ľudské telo potrebuje. Vďaka tomu je potočnica skvelá na posilnenie imunity, zraku, kostí aj srdca. Pomáha chrániť organizmus pred zápalmi, rakovinou a zlepšovať stav kože. Potočnica je príbuzná žeruchy, reďkovky aj chrenu a je výborná v čerstvých šalátoch alebo nasekaná na chlebe, v nátierkach či ako príloha. Namixujete z nej chutné smoothie aj uvaríte polievku. Či už ju pripravíte tak alebo onak, v každom prípade dodáte svojmu telu potrebné vitamíny a minerály. Potočnica je také zdravá, že britské ministerstvo zdravotníctva ju odporúčalo ľuďom počas oboch svetových vojen na doplnenie potrebných látok v čase nedostatočnej výživy.

Ako ju pestovať
Ako už naznačuje jej názov, potočnica potrebuje najmä čistú tečúcu vodu. Potočnica je trvalka, ktorá dorastá do výšky okolo pol metra až meter a kvitne od mája do augusta, prípadne od apríla do septembra. Pri pestovaní v nádobe dorastá do výšky asi 30 centimetrov. Pokiaľ ju zbierame vo voľnej prírode, treba dávať pozor, aby to nebolo v oblasti, kde sa pasie dobytok. V takom prípade hrozí nákaza parazitmi, ktoré sa na rastlinu dostávajú výkalmi dobytka. Potočnica rastie ponorená alebo aspoň čiastočne ponorená vo vode. Potočnica je zelená aj v zime a keď ju vysušíme, môžeme ju používať ako koreninu.