Vlhká pôda je plus
Mišpuliam sa darí na slnečných a chránených miestach, zvládnu aj polotieň. Môžu sa pestovať v rôznych pôdach, nie však v silne vápenatých alebo nepriepustných. Na dosiahnutie silného rastu a dobrej úrody je potrebná primerane vlhká pôda. Stromy, ktoré sa pestujú pre kvalitné plody, sa očkujú do podpníka Dula A. Pre polokmene sú vhodné ako podpníky hruškové plánky alebo semenáče hlohu. Najlepšie je vysádzanie od konca jesene do zimy.
Nepotrebujú veľa
Mišpule nie sú náročné na starostlivosť. Majú rovnaké nároky ako jablone, podobné ako pri jabloniach je tvarovanie zákrpka a polokmeňa. Po založení kostry stromu treba potom iba príležitostne presvetľovať konáre a odstraňovať prehusťujúce i staré konáre. Mišpule rozmnožujeme očkovaním alebo anglickou kopuláciou.
Čítajte aj Nazýva sa aj ovocie bohov, patrí medzi najzdravšie na svete. Dopestujete si ho na strome, ktorý sa hodí aj do malej záhradkyMráz im zlepšuje chuť
Plody nechávame na strome čo najdlhšie, aby sa dobre vyvinula ich chuť. Trpkosť sa stráca pôsobením mrazu. Mišpule zberáme koncom jesene, keď sa už stopky plodov ľahko oddeľujú od konárov. Bezprostredne po zbere ich nekonzumujeme, treba ich nechať odležať. Predtým ponoríme stopky do slaného roztoku, aby plody nehnili. Do vzdušných debničiek ich uložíme lístkami nadol tak, aby sa nedotýkali. Konzumujeme ich po zmäknutí dužiny.
Ako nám pomáha
Mišpuľa je veľmi zdravé ovocie. Oceníte ho najmä vtedy, keď sa potrebujete postaviť na nohy po črevnej chrípke alebo inej infekcii, ktorá dala zabrať vášmu tráveniu a spôsobila vám napríklad silné hnačky. Plody mišpule dodajú telu potrebné vitamíny, minerály a iné látky aj po pôste. Sú vhodné pri cukrovke, problémoch s obličkami, pečeňou, upokojujú organizmus a chránia ho pred ochoreniami dýchacích ciest. Majú silný protivírusový účinok. Na jar organizmu prospeje mišpuľová kúra.