Pripomína sukulenty
Portulaka je poliehavá rastlina, ktorá sa rozkonáruje často až polmetrovými výhonkami. Stonky a listy sú dužinaté a pripomínajú sukulenty. To napovedá, že táto rastlina znesie aj sucho a horúčavy. Portulaka sa môže pestovať na opakovaný zber vo fáze mladých rastlín alebo ako jednotlivé rastliny. V chladných oblastiach sa vysieva koncom jari do debničiek a do voľnej pôdy sa vysádza po odznení mrazov. V teplejších regiónoch môžeme portulaku vysievať von po celé leto. Po 4 až 8 týždňoch od sejby striháme mladé rastliny na opakovaný zber alebo mladé výhonky sólo rastlín. Striháme pravidelne, kvety odstraňujeme. Pokiaľ chceme portulaku ako okrasnú rastlinu, vyberieme si vyšľachtené, v pestrých farbách kvitnúce odrody.
Čítajte aj Ochutí fašírky a zároveň vylieči: Silný bojovník proti zápalom aj zlepší trávenie, zničí baktérie, zahojí ekzémy i ranyPomáha, kde sa dá
Portulaka má mnohostranné liečivé účinky. Pomáha udržať zdravie srdcovocievneho systému vrátane znižovania cholesterolu a úpravy krvného tlaku. Potláča zápaly a podporuje fungovanie imunity. Je účinná napríklad pri zápaloch močových ciest, zmierňuje aj problémy s obličkami a pečeňou. Výborný je portulakový obklad na popáleniny aj na kurie oká. Rastlina má vysoký obsah vitamínov, minerálov, omega3 mastných kyselín a ďalších látok, ktoré všestranne prospievajú nášmu zdraviu. Telu dodá aj dopamín a iné látky, ktoré zlepšujú náladu a pôsobia antidepresívne.
Čo s ňou v kuchyni
Portulaku jeme najlepšie čerstvú v šalátoch, môžeme ju mixovať v rôznych šťavách a dá sa z nej pripraviť aj liečivý odvar. Výborná je i v tepelne upravených jedlách, ako sú polievky, omáčky alebo rôzne zapekané pokrmy. Je vhodná aj na dochutenie nátierok a môžeme ju podávať aj ako prílohu k mäsu či rybám, prípadne ju využiť na ozdobu jedla, ktorá sa dá zjesť a prináša nám nielen estetický a chuťový zážitok, ale aj veľký úžitok.