Mocná čarodejnica
Ruta voňavá bola v minulosti používaná ako jedna z najmocnejších liečivých rastlín. Dokonca jej boli v ľudovom liečiteľstve pripisované magické vlastnosti a okrem iného slúžila na odháňanie zlých síl. Neskôr upadla do zabudnutia a dnes ju pozná málokto. Pritom ide o veľmi užitočnú rastlinu, ktorú môžeme pestovať v záhrade.
Chutí štipľavo
Ako už jej názov napovedá, ruta voňavá intenzívne vonia, vďaka čomu patrí medzi bylinky využívané v parfumérii. V záhrade môžeme rutu pestovať ako okrasnú rastlinu a zároveň využiť jej liečivé účinky. Štipľavo chutiace listy sa používajú do šalátov, omáčok a jedál zo syra, no pre intenzívnu chuť aj arómu ich pridávame len v nepatrnom množstve. Listy zberáme podľa potreby tesne pred použitím. Za slnečných dní si ruky chránime gumenými rukavicami.
Čítajte aj Túto burinu radšej nevytrhávajte: Krásne kvitne a je liečivá! Dá do poriadku srdce, cievy, močáky aj pečeň a funguje ako antidepresívumČo je dobré vedieť
Ruta sa rozmnožuje vysievaním semien na jar alebo odrezkami z polovyzretých výhonkov koncom leta. Pestovať môžeme aj zaujímavé kultivary so škvrnitými a modrými listami. Ruta kvitne celé leto, ideálne sú pre ňu slnečné a vlhké miesta s ľahkou pôdou. Veľmi pekne vyzerá ako nízka obruba chodníkov alebo záhonov. Domovinou tohto nízkeho kra je juhovýchodná Európa a severná Afrika.
Prečo je liečivá
Ruta je účinná na rôzne cievne problémy. Posilňuje cievy a zabraňuje tvorbe tzv. metličiek. Pomáha zmierňovať aj kožné ochorenia, napríklad akné, rosaceu alebo seboroidnú dermatitídu. Zmierňuje opuchy a urýchľuje liečbu podliatín. Liečivá je najmä mladá vňať tejto rastliny. Pomáha aj pri bolestivej menštruácii, no rozhodne ju nesmú užívať tehotné ženy ani ľudia s nízkym tlakom. Vo všeobecnosti platí, že ruta je veľmi mocná liečivá rastlina a treba s ňou zaobchádzať s najväčšou opatrnosťou, čo sa týka aj užívania. Pre svoju silu a vedľajšie účinky predávkovania sa už o nej moderná literatúra o liečivých rastlinách nezmieňuje.