Pestovanie je ľahké a lacné
Poznáme ju pod názvom rukola a tak ju nájdeme aj v obchodoch, ale jej botanický názov je eruka siata. Rukola je mimoriadne obľúbená v Stredomorí a v posledných rokoch sa už udomácnila aj u nás. Bez problémov ju vypestujete v záhrade alebo hoci aj v kvetináči na okne. Mladé lístky zberáme už mesiac po vysiatí, keď dosiahnu dĺžku asi 15 centimetrov. Staršie lístky rýchlo horknú, najmä keď už rastlina kvitne. Lístky konzumujeme úplne čerstvé, bezprostredne po zbere. Na skladovanie nie sú vhodné.
Sejeme a zberáme priebežne
Ak si chcete zabezpečiť čerstvú rukolu po dlhé mesiace, výsev začnite v marci a pokračujte priebežne celú vegetačnú sezónu až do augusta. Odstup medzi jednotlivými výsevmi by mal byť asi dva týždne. Rukola nie je pestovateľsky náročná. Potrebuje dobre vyživenú pôdu a dostatok vlahy, aby boli lístky krehké. Pred škodcami chránime rukolu prikrytím netkanou textíliou, ktorá v lete zabezpečí rastline aj udržanie vlahy.
Čítajte aj Ideálny ovocný strom: Ľahko sa pestuje,vydrží aj mrazy, neohrozujú ho choroby. A dáva výnimočne zdravé ovocieZdravie v chutných lístkoch
Rukola patrí medzi najzdravšiu zeleninu na svete. Obsahuje toľko vitamínu C ako žiadna iná listová zelenina. Telu dodá aj ďalšie vitamíny a minerály, ktoré udržia v zdraví srdce, mozog, nervy, trávenie, zrak aj imunitu. Rukola pôsobí ako mocný vyháňač zápalov z tela, čím zároveň pôsobí ako výborná prevencia proti mnohým chorobám vrátane rakoviny. Dôležité je jesť mladé krehké lístky čo najskôr po zbere. Rukola je vhodná do čerstvých miešaných zeleninových šalátov, ako súčasť oblohy na pizzu, na cestoviny, ďalej do polievok a rôznych sendvičov.