Vhodné náhrady trávnika
Stačí siahnuť po iných botanických čeľadiach, ktoré vzrastom, farebnosťou a kompaktnosťou vytvoria veľmi rýchlo porast podobný trávniku. Nie nadarmo sa takýmto rastlinám hovorí náhrady za trávnik a nájsť ich môžeme medzi bylinami, ďatelinami a trvalkami kobercového rastu. Dokonca k nim patria aj niektoré nízke, plazivo sa rozrastajúce dreviny. Ak ste skôr naklonení výsadbe ďateliny či byliniek na plochu, kde by sa klasický trávnik neujal, tak v týchto dvoch prípadoch stačí na danej ploche začať výsevom semien. Pri tých druhých dvoch možnostiach, a teda trvalkách či drevinách, musíte siahnuť po predpestovaných sadeniciach. Ide teda o možno trošku vyššiu vstupnú investíciou, no keď sa rokmi rozrastú, tak je starostlivosť o ne minimálna. Netreba ich totiž ani kosiť, či výraznejšie opatrovať inými spôsobmi.
A čo voňavá alternatíva?
V zahraničí sa tešia čoraz väčšej obľube aromatické náhrady trávnikov. Pre tento účel je ideálny napríklad harmanček, a to najmä odrody nízkeho vzrastu, bez možnosti kvitnutia. Rovnako tak ale poslúži aj mäta, materina dúška či rebríček obyčajný. Aby sme dosiahli efekt hustoty a zároveň, aby nám rastliny nerástli príliš do výšky, tak je dobré pokosiť ich aspoň dvakrát počas roku.
Zrušiť a založiť nový
Ak je neopatrným zachádzaním poškodená viac než polovica celkovej trávnatej plochy, tak je najrozumnejším riešením tento nekvalitný trávnik zrušiť a založiť nový. Razantná, ale účinná metóda spočíva v tom, že zlupneme jeho celú zničenú časť, približne do hĺbky 15 centimetrov a odvezieme ju do kompostu. Odkrytú vrstvu zeminy kultivujeme a zbavíme ju kameňov. Následne navezieme novú, čistú ornicu alebo kvalitnú zeminu. Po vyrovnaní a prekyprení do nej zasejeme trávové semená a na záver povrch spevníme valcom.
Niekedy stačia lokálne opravy
Ak je poškodenie trávnika iba čiastočné, a teda na určitých miestach máte vypálené žlté fľaky, prípadne udupané plochy či od auta vyjazdené pruhy, tak stačí obdobnú metódu aplikovať iba na konkrétne zničené plôšky. To v praxi znamená, že si vezmete do ruky malý rýľ či tupý záhradný nôž a jednoducho zničené plochy vydlabávate. Staré putuje do kompostu a nové vytvoríme opäť vysypaním novej zeminy či ornice, kyprením, zarovnaním a následným siatím semien, valcovaním a potom už len pravidelným polievaním. Teda iba do momentu, kedy sa tráva ujme.