Pri rozhodovaní sa, ktoré druhy byliniek sú vhodné skôr na mrazenie, a ktorým, naopak, viac prospeje sušička, treba vychádzať zo svojich preferencií a z toho, na aký účel si rastliny uchovávate do zásoby. Prakticky nie sú dostupné špeciálne vedecké štúdie, ktoré by vyslovene pojednávali o (ne)vhodnosti mrazenia konkrétnych druhov byliniek, no väčšinou sa mrazia kuchynské, teda najviac využívané pri varení. Určite totiž hneď pocítite rozdiel, napríklad medzi bazalkou sušenou a mrazenou, ktorá si zachová oveľa viac chuti, arómy a hlavne krásnu sviežo zelenú farbu. Preto, ak máte tú možnosť a miesto v mrazničke, intenzívne voňajúce bylinky, vňate a druhy, ktorých listy sú dužinatejšie, si radšej do zásoby uchovajte mrazením.
Čítajte aj Už nikdy žiadne horké uhorky. Držte sa týchto rád a nemusíte sa báť, rozdeliť s rodinou. Všetkým budú chutiťVrecko verzus krabička
Zväčša sa odporúča, bylinky pri mrazení nedávať do vreciek, lebo takto sú náchylnejšie na neskoršie podrvenie, ale skôr využívať rôzne krabičky, do ktorých ich uložíte a v rovnakom stave neskôr z mrazničky vyberiete.
Ak si však do zásoby odkladáte bylinky už nasekané nadrobno, pokojne využite vrecúška, ideálne s uzatváraním, s takzvaným zipsom. Praktické je to napríklad v prípade kôpru, fenikla, pažítky, zelerovej či petržlenovej vňate. Podľa potreby si neskôr lyžičkou alebo jednoducho prstami odoberiete požadované množstvo.
Samozrejme, ak chcete zamraziť viazaničku vňate ligurčeka, vňaťového petržlenu alebo celé lístky mäty či bazalky, rozhodne siahnite po krabičkách, do ktorých časti byliniek rovnomerne uložte (nádobky neprepĺňajte) a zamrazte. Ak budete chcieť neskôr napríklad ozdobiť dezert lískami mäty, po rozmrazení budú ako práve natrhané.