Niektoré odrody papriky čínskej (Capsicum chinense) majú navyše sklon k prílišnému rozkonárovaniu sa a k zahusťovaniu spodných partií, čím vytvárajú naozaj husto olistené kríčky. V kombinácii s bohatou násadou sa tak k plodom často nedostáva toľko slnečných lúčov, koľko by na správne dozretie a vyfarbenie sa potrebovali. Ako tento nežiaduci stav vyriešiť bez toho, aby ste sa museli vzdať časti úrody či nesprávnym zásahom poškodili rastliny? Možno neviete, ale čili papričky vo všeobecnosti veľmi dobre reagujú na rez. Znamená to, že kríčky môžete bez obáv presvetliť (samozrejme s mierou, aby ste sa vyhli úpalu plodov), prípadne im aj úplne odstrániť niektoré z bočných výhonkov.
Čítajte aj Zachráňte si úrodu papriky: Len 3 jednoduché kroky vám zaručia výnimočné plody ešte v tejto sezóneVšimnite si, že mnohé tvoria akoby kmienky, ktoré sa rozkonárujú až vo výške 20 či 30 cm. Aj na kmienku však z pazúch listov zo spiacich púčikov vyrastajú bočné výhonky, podobne, ako v prípade kolíkových rajčín zálistky. Všetky tieto výhonky by ste mali odstrániť až po prvé prirodzené vetvenie (po prvé plnohodnotné bočné výhonky s plodmi). Bočné výhonky sa však budú postupne znova objavovať, preto ich vylamujte priebežne, aby kmienok čili zostal čistý.
Kedy sú čili papričky pripravené na zber?
Najvyššie množstvo kapsaicínu (štipľavosti), chuťových a aromatických látok obsahujú úplne vyvinuté plody v botanickej zrelosti. Čili preto zberajte vtedy, keď sa plod vyfarbí do odrodovo špecifického odtieňa. Niekedy je to červená, žltá, oranžová, ale i hnedá či broskyňová farba. Plod na povrchu neštípe, preto, ak ho nepoškodíte, netreba si pri zbere chrániť ruky rukavicami.