Opak je však pravdou, pokiaľ hneď pri vysádzaní zvolíte správny postup.
1. Kry saďte na jeseň
Hoci sú čučoriedky dostupné ako kontajnerované výpestky, predsa len ich saďte radšej na jeseň. V tomto období im intenzívne rastie koreňový systém, čo prispieva k lepšiemu ujatiu sa na novom stanovišti.
2. Potrebujú slnko a dostatok vlahy
Áno, čučoriedky vyžadujú plne slnečné stanovište, no zároveň s dostatkom vody tak, aby rastliny nepresychali.
Čítajte aj Konzumácia 1 až 2 hrstí tohto ovocia sa spája s nižším rizikom infarktu. Dopestujete ho bez chemických postrekov3. Nie je voda ako voda
Myslite na to, že závlahová voda môže obsahovať viac alkaloidov a solí. Ideálne je, ak má pH 4 až 5. Docieliť to môžete dvoma spôsobmi – aplikáciou kyseliny dusičnej alebo kúpou špeciálnych kyslých roztokov, ktoré sú bežne dostupné v záhradníctvach, a ktoré treba pridávať do zálievky.
4. Dokonalé prekyprenie
Hoci pri výsadbe ovocných stromov už jamu veľkú 1 × 1 meter kopať nemusíte, pri čučoriedkach platí, že čím hlbšie pôdny profil prekypríte, tým bude priestor v bezprostrednej blízkosti koreňov vzdušnejší, čo podporí zakoreňovanie.
5. Špeciálne upravená výsadbová jama
Ideálny rozmer výsadbovej jamy je aspoň 60 × 60 cm. Zaistíte tak dostatok priestoru na dosypanie špeciálneho substrátu. Dno aj bočné steny jamy vysteľte fóliou, čím minimalizuje riziko premiešavania dodaného substrátu s okolitou pôdou a rýchlu zmenu pH. Dôležité však je, aby ste na dne vytvorili drenáž v podobe 10 až 15 cm vrstvy riečneho štrku. Takto predídete možnému premokreniu a riziku odhnívania koreňov.