Ide o Forkertovo očkovanie, alebo Forkertov spôsob očkovania, ktorý profesionálni pestovatelia využívajú najčastejšie. Aký na to majú dôvod? Čisto praktický. Tento spôsob očkovania nie je taký závislí na termínoch prúdenia miazgy. Znamená to, že ho môžete použiť pri očkovaní v čase prvej miazgy (v jarných mesiacoch – apríl až máj, prípadne polovica júna) aj druhej miazgy (koncom júla až koncom augusta).

Ako postupovať ďalej, keď sa očko ujme?
- Keď sa očko ujme (spoznáte to tak, že približne po 10 dňoch jeho listová stopka pri jemnom dotyku sama odpadne), môžete o 2 až 3 týždne prerezať štepársku pásku – neskôr sama odpadne.
- V prípade ujatia na jeseň k očku nahrňte pôdu, čím zaistíte ochranu pred vymrznutím. Vo februári až v marci ju odhrňte.
- V predjarí novej sezóny zrežte očkovanec 10 až 15 cm nad ujatým očkom, takzvaným rezom na čapík, ranu zatrite štepárskym voskom.
- Počas nasledujúcej vegetácie odstraňujte všetky výhonky vyrastajúce pod miestom očkovania.
- Ujatý letorast môžete vyviazať k opore, čím dosiahnete rast rovných výpestkov.
- Pri dobrom raste budete môcť ponechaný čapík zrezať ešte v tej istej sezóne rezom na ostro, teda hneď nad miestom vyrastania nového výhonka. Vzniknutú ranu opäť zatrite.
