Kel ružičkový je zelenina, ktorá si kedysi, podľa niektorých historických záznamov vyslúžila titul nepotrebného druhu. My už dnes, ale, našťastie vieme oceniť jej zdravotné benefity a hlavne nenáročnosť spojenú s vysokou odolnosťou proti mrazom (až do –17 °C bez akejkoľvek ochrany), čo prináša hneď niekoľko pestovateľských výhod:
- Rastliny kelu ružičkového môžete nechať na hriadke až do konca zimy.
- Konzumné časti – ružičky – budú dokonca po premrznutí ešte chutnejšie.
- Pri tejto zelenine sa uplatňuje postupný zber podľa potreby – priamo z rastliny pokojne aj v decembri. V závislosti od odrody začínajú ružičky dozrievať od septembra a vždy od spodnej časti rastliny smerom hore.

Nedocenená superpotravina
Pravdou však je i to, že ružičky kelu nie sú po vôli úplne každému. Dôvodom môže byť ich ostrejšia chuť spôsobená vysokým obsahom glukosinulátov, teda sírnych zlúčenín. Práve tie, ale, stoja na pomyselnom rebríčku zdravotných benefitov kelu ružičkového (a tiež ďalších hlúbovín) na prvom mieste. Známe sú totiž ich výrazne preventívne účinky proti nádorovému bujneniu. Okrem toho je kel ružičkový výborným zdrojom vitamínu B1 a kyseliny listovej, čo ho predurčuje na jedálny lístok unavených a vystresovaných ľudí. Varením či pečením sa však zdraviu prospešné látky ničia, preto kel nevarte príliš dlho. Ak sú ružičky menšie a čerstvé, stačí ich nakrátko zaliať horúcou vodou alebo podusiť v pare.

Čo ponúka trh s odrodami?
Jednotlivé odrody sa líšia výškou rastlín (od 30 až do 130 cm), hustotou ružičiek a dĺžkou vegetácie. U nás k najpestovanejším patria zelené verzie kelu ružičkového, no dostupné sú aj červenofialové (‘Red Ball’). Klasikou medzi stredne skorými vysokými odrodami s tmavozelenými ružičkami je ‘Lunet F1’ a ‘Groninger’, stredne neskorá je ‘Cassiopea’, medzi nižšie patrí ‘Rosella’.

5 rád na úspešné pestovanie
- Kel ružičkový vyžaduje vzdušné polohy chránené pred silnými severozápadnými vetrami.
- Najlepšie úrody dosahuje vtedy, keď je leto chladnejšie, a jeseň teplejšia.
- Najlepšia je hlinitá, hlboko spracovaná pôda s dostatkom humusu.
- Kel ružičkový patrí do druhej pestovateľskej trate.
- Pri nadbytku dusíka sa tvoria malé ružičky, ktoré rýchlo podliehajú hnilobe.
- Vhodnými predplodinami sú skoré zemiaky alebo špenát.
- Na podporu tvorby pekných ružičiek rastlinám postupne odspodu vylamujte žltnúce listy.