Mýtus číslo 2: Orechové lístie sa nemôže kompostovať, pretože sa dlho rozkladá a uvoľňuje látky nebezpečné pre iné rastliny
Áno, rozkladá sa pomalšie než lístie iných druhov, ale do kompostu určite môže. Opäť platí, že treba dodržať všetky základné pravidlá kompostovania a potlačíte aj trochu negatívne vlastnosti orechového lístia, ako sú vyšší obsah rozkladu brániacich trieslovín a juglonu. Ten, hoci má fungicídne a insekticídne účinky, pri väčších koncentráciách môže negatívny vplývať na rast a vývin niektorých rastlín.
Dôležité špecifiká kompostovania orechového lístia:
- Ak je to možné, pozberajte ho kosačkou so zberným košom, čím ho zároveň nasekáte na malé kúsky.
- Väčšie množstvá nechajte počas zimy uskladnené tak, aby prešli vlhkosťou a mrazom.
- Na kompost dávajte postupne menšie dávky.
- Vždy ho miešajte s inými surovinami (mokrými aj suchými) v pomere 1 : 1.

Problém s vyšším obsahom juglonu v komposte môžu mať napríklad rajčiaky, papriky, zemiaky, uhorky, hrach, ale aj jablone, hrušky, černice či čučoriedky. Dôvod na paniku a hlavne nezmyselné a navyše zakázané pálenie orechového lístia to, ale, nie je. Pôsobením aeróbnych mikroorganizmov, vody a vzduchu sa juglon postupne rozkladá a jeho koncentrácia v kompostovanom materiáli klesá po dobu asi dvoch až štyroch týždňov. Po šiestich mesiacoch môžete kompost s obsahom rozloženého orechového lístia bez obáv použiť aj na citlivé rastliny.
