Využite pekný slnečný deň, no s nižšou teplotou (okolo 20 °C), zavolajte na pomoc rodinu a pustite sa do práce.
- Po ukončení vegetácie, teda po úplnom uschnutí vňate, zemiaky ukončili rast. Dobré však je nechať ich v pôde ešte dva až tri týždne (v závislosti od odrody a počasia), nie však dlhšie. Potom už narastá riziko napadnutia hľúz hubovými chorobami a škodcami.
- Pri zbere dbajte na to, aby ste hrobčeky odkopávali opatrne – raz z jednej, potom z druhej strany – a neporušili pri tom hľuzy. Poškodené už nie sú vhodné na dlhšie skladovanie, keďže rýchlejšie podliehajú skaze. Zemiaky preto hneď trieďte a kazové prednostne zužitkujte v kuchyni.
- Dlhodobo neuskladňujte ani hľuzy s požerkami drôtovcov a pandráv chrústov. Druhotne do nich ľahko prenikajú baktérie rodu Erwinia carotovora a spôsobujú takzvanú mokrú hnilobu sprevádzanú nepríjemným zápachom, ktorá sa pri skladovaní ďalej šíri dotykom jednotlivých hľúz.
- Dôležité je zemiaky počas zberu len nasucho očistiť od nalepenej zeminy a nechať ich niekoľko dní na dobre vetranom tienistom mieste, najlepšie pri teplote 10 až 15 °C obschnúť a takzvane vydýchať. Zároveň im ešte o niečo spevnie šupka. Až potom ich uložte do dobre vetranej pivnice.