Cibuľa zimná (Allium fistulosum) je trváca zelenina, ktorá si ešte nenašla v srdci záhradkárov také pevné miesto, ako by si zaslúžila. Veľa nepotrebuje, no môže vám mnoho ponúknuť.
Cibuľky rastú v trsoch, ktoré môžu mať priemer až 20 či 25 cm. Sú súčasťou materskej cibule a jednoducho ich od nej oddelíte, čo je skvelým spôsobom rozmnožovania. Rastlina je mrazuvzdorná, takže listy sú zelené naozaj počas celého roka a tiež vhodné na konzumáciu. Je to skvelé, lebo cibuľa zimná vám vyplní prázdne okno v čase, keď žiadnu inú cibuľovú zeleninu na záhrade k dispozícii nemáte. Väčšinou sa na konzumáciu používa ako cibuľa vňaťová, no pokojne si môžete vykopať aj podzemné cibuľky. Tento druh sa vyznačuje jemnejšou chuťou, než ste zvyknutí pri cibuli kuchynskej. Cíby sú chrumkavé, krehké a šťavnaté.
Čítajte aj Ktorú zeleninu treba sadiť v októbri? Jednoznačne šalotku: Nenafukuje, má jemnú chuť a darí sa jej všadePestovanie zo semien
Ak nemáte vo svojom okolí nikoho, kto by vám odkopal zopár cibuliek, alebo poskytol pacibuľky, môžete si rastlinu dopestovať zo semien. Je to trochu prácnejšie, ale výsledok za námahu určite stojí. Osivo môžete siať už v lete, no stihnete to aj teraz pred zimou, či potom neskôr na jar. Rastlinám doprajte slnečné stanovište, pričom poobedný polotieň je tiež v poriadku. Pri klasickej sejbe do riadkov by tieto mali byť od seba vzdialené 30 cm a rastliny v riadku neskôr jednoťte na 20 cm. Cibuľu zimnú však môžete pokojne vysiať len tak – trošku medzi bylinky, trošku medzi trvalky… Nedajte sa odradiť tým, že v prvom roku budú listy veľmi tenké a na pohľad úplne vzdialené tomu, čo vidíte na fotografiách. Rastliny postupne zosilňujú a trsy sa rokmi rozrastú.