Aby tomu tak naozaj bolo, zimné tekvice, z ktorých najznámejšie je ‘Hokaido’, treba nechať na hriadke poriadne vyzrieť. Zberajte ich až tesne pred prvými jesennými mrazmi. Najvhodnejším spôsobom je opatrné vykrútenie z rastliny bez použitia noža či nožníc. Pri postupnej spotrebe vždy uprednostňujte menšie plody s predpokladom horšieho vyvinutia, pretože tieto majú kratšiu skladovateľnosť. Zvyčajne platí, že čím ďalej rástli od materskej rastliny, tým je ich kvalita nižšia. V podstate ide o rovnaký princíp, ako keď odoberáte odnože na rozmnožovanie jahôd. Najkvalitnejšie sú vždy tie, čo vyrastajú najbližšie pri materskej jahode.
Stopku z pozberaných tekvíc nikdy neodlamujte. Takáto rana je miestom preniknutia infekcie do plodu počas skladovania.
Nechajte šupku vytvrdnúť
Dobré je, ak po zbere tekvíc ešte panuje krajšie jesenné počasie a pred uskladnením ich môžete nechať aspoň týždeň uložené na slnku, ale s pripravenou ochranou proti dažďu. Ten tekviciam neprospieva. Šupka musí vytvrdnúť, čo predĺži skladovateľnosť plodu. Dĺžka skladovania je zároveň odrodovou vlastnosťou, takže napríklad ‘Hokaido’ patrí k tekviciam s kratšou skladovateľnosťou (hoci minimálne do Vianoc, no pri dobrých podmienkach až do februára), kým tekvice typu hubbart možno skladovať extrémne dlho.
Praktický prehľad využitia tekvíc v kuchyni
- ‘Hokaido’: Vedeli ste, že táto tekvica je vo svete známejšia pod označením Uchiki kuri? A keďže pochádza z Japonska, pri šľachtení kládli veľký dôraz na chuť dužiny. Pripravíte z nej excelentné polievky a omáčky, no vo všeobecnosti platí, že ‘Hokaido’ je v rámci spracovania absolútne všestranne použiteľné. Šupka po tepelnej úprave mäkne, preto ju netreba pri spracúvaní plodu šúpať. Dobre vyzreté ‘Hokaido’ je však pomerne tvrdé a nakrájať ho, môže byť veľmi prácne. Skvelým trikom preto je, dať ho vcelku na 5 minút do vyhriatej rúry. Šupka zmäkne a tekvicu bez námahy rozkrájate.
- Tekvice typu butternut (maslový oriešok): Botanicky patria k tekvici mošusovej. Ich veľkým benefitom je sýtooranžová, jemne aromatická dužina s vysokým obsahom betakaroténu. Príjemne sladká chuť s orieškovou príchuťou dokonale vynikne len pri dobre vyzretých plodoch. Dužina získa po tepelnej úprave jemnú, maslovú konzistenciu. Plody spoznáte podľa hruškovitého (kyjakovitého) tvaru s tým, že semená sa nachádzajú len v spodnej, rozšírenej časti. Vo všeobecnosti sú všetky odrody patriace k tekvici mošusovej vhodné na pečenie, do polievok, ale aj na prípravu múčnikov či nátierok, do šalátov a na konzervovanie.
- Špagetové tekvice: Ich zvláštnosťou je, že pôvodne kompaktná dužina sa po uvarení rozpadáva na vlákna podobné špagetám. Ide o pokrm, ktorý obsahuje veľmi málo kalórií a môžete ho servírovať ako chutné diétne cestoviny, alebo ako prílohu k hlavnému jedlu. Veľkou výhodou je, že vďaka neutrálnej chuti sa tekvicové „špagety“ dajú pripraviť na slano aj na sladko. Odrody ako ‘Baby Spaghetti F1’ alebo ‘Vegetable Spaghetti’ vydržia v suchu a pri teplote 20 až 22 °C až do konca mája.
- Tekvice typu acor: Plody zúžené do špičky a vždy výrazne rebrovité pripomínajú žalude. Ich šupka je veľmi tvrdá, preto vynikajú dlhou trvanlivosťou. V rámci kuchynského spracovania sú určené takmer výhradne na pečenie a zapekanie.
- Tekvice na Halloween: Sú azda najtypickejšie, pretože sa spájajú s jesennou výzdobou a vyrezávaním svetlonosov. Zároveň však ide o odrody s veľmi chutnou dužinou na pečenie aj do polievok. Odroda ‘Mischief F1’ je s hmotnosťou 1,5 až 2 kg tak akurát pre jedného či dvoch stravníkov. ‘Racer Plus PMT F1’ bez problémov nakŕmi štvorčlennú rodinu. Zároveň ide o najpestovanejšiu halloweensku tekvicu.
- Najlepšia na pyré: Ak si pripravujete tekvicové pyré do zásoby na neskoršie využitie, alebo pre deti ako formu detskej výživy, určite by ste mali pestovať odrodu ‘Delicious Golden’, ktorá je na tento spôsob využitia najlepšia. Jasnočervené srdcovité plody majú hmotnosť 3 až 6 kg a krásnu, hrubú oranžovú dužinu s vysokým obsahom karotenoidov.
Pripravte si skvelé tekvicové ňoky (gnocchi) s pečenými kačacími prsiami. Recept ako stvorený na jesennú nedeľu
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Tekvicové ňoky s pečenými kačacími prsami na Varecha.sk