Krušpánu už dávno odzvonilo: Nahraďte ho jednou z týchto 6 drevín a živý plot budete mať ako z katalógu

Odkedy sa na Slovensku objavila vijačka krušpánová, je s krásnymi, hustými a dokonale tvarovanými krušpánmi koniec. Kde-tu sa ešte dajú vidieť ako-tak pekné kry, no ich majiteľov to stojí veľa námahy a nespočetné množstvo postrekov.

13.10.2023 14:00
krušpán, vijačka krušpánová Foto:
debata

Nebojujte s nepriateľom, nad ktorým nemáte šancu zvíťaziť. Radšej mu zoberte vietor z plachiet skôr, než kry definitívne premení na odpudivé suché torzá obalené pavučinami. Vymeňte krušpán za výsadbu inej dreviny, ktorá splní rovnaký účel, no netrpí takto agresívnymi škodcami

Podľa záhradného architekta Martina Čurdu máte hneď niekoľko možností. Sú rovnako vždyzelené ako krušpán, majú drobné listy, skvele znášajú rez, sú husté, kompaktné a čo je najdôležitejšie, nepoškodzuje ich vijačka.

Vijačka krušpánová je motýľ, ktorého húsenice... Foto: SHUTTERSTOCK
vijačka krušpánová Vijačka krušpánová je motýľ, ktorého húsenice požierajú listy krušpánu tak intenzívne, že ich úplne zlikvidujú. Rastlina následne usychá a odumiera.

1. Bršlen: Veľa odrôd, no s drobným rizikom

Veľmi príjemnou alternatívou ku krušpánu je bršlen. Nie však každý, pretože mnohé druhy síce rastú ako kry, ale nie vzpriamene a majú nepomerne väčšie listy. Problémom môže byť i to, že hoci ich nedecimuje vijačka krušpánová, môže sa objaviť iný škodca – štítničkou bršlenovou. Je však pravdou, že to nemá také fatálne následky. „Ak sa rozhodnete pre bršlen, vyberajte z druhov a odrôd, ktoré majú vzpriamený rast, menšie listy a kompaktnejší habitus. Dobrou voľbou sú odrody bršlena japonského (Euonymus japonicus) ‘Green Spire’, ‘Benkomasaki’, ‘Microphyllus’. Veľmi pekne pôsobia živé ploty z panašovaných odrôd ‘White Spire’ a ‘Bravo’,“ radí záhradný architekt. Všetky bršleny znášajú rez a skvelo sa tvarujú.

Bršlen japonský je dostupný vo viacerých... Foto: SHUTTERSTOCK
bršlen japonský, živý plot Bršlen japonský je dostupný vo viacerých odrodách, z ktorých mnohé majú rôzne panašované listy.

2. Zob vtáčí: Podceňovaná klasika

Zob vtáčí (Ligustrum vulgare) je stará dobrá klasika, ktorú mnohí odmietajú, no nie je na to dôvod. Odolná drevina je dnes už dostupná aj v čiastočne vždyzelených odrodách. Po tomto druhu siahnite v prípade, že potrebujete masívnejší živý plot. Nemá špeciálne požiadavky na prostredie ani starostlivosť. Ak nezanedbáte pravidelný rez, bude hustý a kompaktný. „Výhodou zobu vtáčieho je, že nejde o introdukovanú drevinu. Samozrejme, škodce sa nájdu, ale žiadnym rastlina netrpí tak masívne, ako krušpán vijačkou,“ zdôrazňuje Čurda. Rastliny rýchlo rastú a čo je úplne najlepšie, výpestky patria k tým lacnejším.

Podceňovaná a vraj zastaralá drevina je,... Foto: SHUTTERSTOCK
zob vtáčí, živý plot Podceňovaná a vraj zastaralá drevina je, naopak, veľmi vďačnou a bezproblémovou náhradou krušpánu.
pavinič trojlaločný Čítajte viac Najlepšia popínavka na betónové ploty rastie rýchlo a bez opory, no dajte si veľký pozor na zámenu druhov. Jeden je invázny
Top 8 nenáročných drevín na živé ploty

Vyberte si podľa svojich preferencií: Ihličnatú, vždyzelenú listnatú, s krásnymi kvetmi či žiarivými plodmi.

Fotogaléria
Hlohyňa šarlátová je vždyzelená drevina vhodná...
Vavrínovec lekársky patrí medzi...
+5Aj driene sú vhodné na výsadbu živých plotov,...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #krušpán #vijačka krušpánová
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december