Nebojujte s nepriateľom, nad ktorým nemáte šancu zvíťaziť. Radšej mu zoberte vietor z plachiet skôr, než kry definitívne premení na odpudivé suché torzá obalené pavučinami. Vymeňte krušpán za výsadbu inej dreviny, ktorá splní rovnaký účel, no netrpí takto agresívnymi škodcami
Podľa záhradného architekta Martina Čurdu máte hneď niekoľko možností. Sú rovnako vždyzelené ako krušpán, majú drobné listy, skvele znášajú rez, sú husté, kompaktné a čo je najdôležitejšie, nepoškodzuje ich vijačka.
1. Bršlen: Veľa odrôd, no s drobným rizikom
Veľmi príjemnou alternatívou ku krušpánu je bršlen. Nie však každý, pretože mnohé druhy síce rastú ako kry, ale nie vzpriamene a majú nepomerne väčšie listy. Problémom môže byť i to, že hoci ich nedecimuje vijačka krušpánová, môže sa objaviť iný škodca – štítničkou bršlenovou. Je však pravdou, že to nemá také fatálne následky. „Ak sa rozhodnete pre bršlen, vyberajte z druhov a odrôd, ktoré majú vzpriamený rast, menšie listy a kompaktnejší habitus. Dobrou voľbou sú odrody bršlena japonského (Euonymus japonicus) ‘Green Spire’, ‘Benkomasaki’, ‘Microphyllus’. Veľmi pekne pôsobia živé ploty z panašovaných odrôd ‘White Spire’ a ‘Bravo’,“ radí záhradný architekt. Všetky bršleny znášajú rez a skvelo sa tvarujú.
2. Zob vtáčí: Podceňovaná klasika
Zob vtáčí (Ligustrum vulgare) je stará dobrá klasika, ktorú mnohí odmietajú, no nie je na to dôvod. Odolná drevina je dnes už dostupná aj v čiastočne vždyzelených odrodách. Po tomto druhu siahnite v prípade, že potrebujete masívnejší živý plot. Nemá špeciálne požiadavky na prostredie ani starostlivosť. Ak nezanedbáte pravidelný rez, bude hustý a kompaktný. „Výhodou zobu vtáčieho je, že nejde o introdukovanú drevinu. Samozrejme, škodce sa nájdu, ale žiadnym rastlina netrpí tak masívne, ako krušpán vijačkou,“ zdôrazňuje Čurda. Rastliny rýchlo rastú a čo je úplne najlepšie, výpestky patria k tým lacnejším.