8 najkrajších okrasných tráv, ktoré prekvapia výraznými jesennými farbami. Dajte zbohom fádnym záhonom

Nie sú to len listy stromov, ktoré sa na jeseň prezentujú v najžiarivejších farbách. Aj niektoré okrasné trávy vedia zaujať. A častokrát ešte viac. Toto je náš výber tých najkrajších, ktorým by ste v záhrade mali nájsť dôstojné miesto. Je ideálny čas na ich výsadbu.

24.10.2023 06:00
okrasné trávy, jeseň, výsadba, hortenzie Foto:
debata

V žiarivej žltej, veselej oranžovej alebo jasnej červenej… Čo sa týka farieb, mnohé okrasné trávy dokážu bez problémov držať krok so stromami a krami, ktoré sa v jeseni vyfarbujú. Vo všeobecnosti pritom platí, že oveľa častejšie zvyknú meniť farbu druhy vhodné na slnečné stanovištia než tie, čo obľubujú tieň. Okrasné trávy navyše vnesú do záhrady štruktúru a pohyb, ticho šumia vo vetre a zapôsobia aj krásnymi klasmi nežných kvetov.

Typicky jesenné odtiene

Farebná paleta okrasných tráv sa predvedie od zlatožltej po červenú, no svoje čaro majú aj jemné hnedé tóny. Treba však počítať s tým, že fotografie v záhradných katalógoch nemusia vždy na 100-prcent korešpondovať s realitou. Odtieň môže byt v skutočnosti o niečo bledší, menej výrazný. Zmena sfarbenia je totiž fyziologicky podmienené chladným počasím, pri ktorom sa v listoch tráv tvoria antokyanidíny. Z roka na rok preto môže rovnaká rastliny vyzerať trochu inak. V bohatej ponuke druhov a odrôd dnes už ale nájdete aj také okrasné trávy, ktoré sú napríklad dočervena sfarbené celoročne.

dušičky, hroby, cintorín, chryzantémy Čítajte aj Ktoré rastliny odolajú mrazom a na hroboch vydržia najdlhšie? Inšpirujte sa jesennými výsadbami vhodnými aj na Dušičky

Rozumejú si s trvalkami

Ak okrasné trávy šikovne skombinujete s inými trvalkami a nájdete im v záhrade správne miesto, budete sa môcť tešiť z naozaj krásne farebného záveru sezóny. Druhy s listami svetlejších farieb ako má napríklad bezkolenec trsťovníkovitý alebo žlté odrody ozdobnice čínskej vyzerajú obzvlášť dobre na tmavšom pozadí. Na tento účel vám poslúžia vždyzelené kry v zadných partiách záhonov. Skvelými partnermi okrasných tráv sú v jeseni kvitnúce trvalky. Na mnohých z nich počas zimy zostávajú nápadné tmavé hlávky semien, ako napríklad pri rudbekiách (Rudbeckia). Preto ich nerežte a počkajte až na skorú jar. Určite si vysaďte aj také druhy, ktorých tvar kvetov kontrastuje s jemnými metlinami tráv, napríklad rozchodníky veľké (Sedum telephium). Žltolisté okrasné trávy pekne vyniknú v kombinácii s červenolistými trvalkami (Heuchera).

Steblá okrasných tráv pred zimou nikdy nerežte. Koncom jesene všetky vysoké druhy a odrody zviažte, čím ochránite stred rastlín pred nadmernou vlhkosťou a rizikom namrznutia.

Hľadáte originálne a krásne sa sfarbujúce okrasné trávy? Potom si v záhradníctvach pýtajte niektoré z týchto:

  • Ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis): ‘Silberfeder’, ‘Nippon’, ‘Malepartus’, ‘Far East’, ‘Ghana’, ‘Purpurascens’, ‘Dronning Ingrid’, ‘Ruby Cute’. ‘Purple Fall’
  • Proso prútnaté (Panicum virgatum): ‘Heavy Meta’, ‘Strictum’, ‘Holy Grove’, ‘Fawn’, ‘Shenandoah’, ‘Rotstrahlbusch’, ‘Squaw’, ‘Shenandoah’, ‘Rotstrahlbush’, ‘Heiliger Hain’, ‘J. S. Blue Darkness’, ‘Cardinal’
  • Imperáta valcovitá (Imperata cylindrica): ‘Red Baron’
  • Ostrica (Carex comans): ‘Bronze Perfection’, ‘Bronze Form’, ‘Bronco’
  • Ostrica (C. buchananii): ‘Red Rooster’
  • Ostrica (C. petrieri): ‘Milk Chococlate’
  • Perovec (perovec klasnatý x Pennisetum macrostachyum): ‘Rubrum’, ‘Fireworks’ ‘Cherry Sparkler’
  • Bezkolenec trsťovníkovitý (Molinia arundinacea): ‘Windspiel’, ‘Karl Foerster’
Pre ozdobnicu čínsku je typické to, že koľko...
Takmer každá odroda prosa prútnatého sa na...
+5Pokiaľ ide o imperátu valcovitú, pestuje sa v...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jeseň #okrasné trávy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december