Ktoré rastliny odolajú mrazom a na hroboch vydržia najdlhšie? Inšpirujte sa jesennými výsadbami vhodnými aj na Dušičky

Poradíme vám, aké rastliny vybrať, aby na mieste posledného odpočinku vašich blízkych vydržali až do prvého snehu. Inšpirujte sa tiež vkusnými aranžmánmi. Plastové vence nie sú cesta.

23.10.2023 14:00
dušičky, hroby, cintorín, chryzantémy Foto:
debata

Tradičnými kvetmi jesene sú bez pochýb chryzantémy. Vzhľadom na dátum Pamiatky zosnulých sa prirodzene stali aj súčasťou spomienkových výsadieb a takzvanými hrobovými kvetmi. Ide o nenáročné rastliny a overenú klasiku, ktorou nič nepokazíte. Výhodou je, že z ponuky chryzantém si vyberie naozaj každý. Dostupné sú rôzne farby, tvary kvetov i veľkosti, dokonca zosadby viacerých odrôd v jednom črepníku.

Stavte na praktickosť

Pri výbere chryzantém sa v chladnom jesennom počasí oplatí nezamerať len na krásu, ale hlavne na odolnosť, aby vydržali čo najdlhšie. Veľkokveté odrody sú proti mrazu menej odolné, poškodia ich už teploty blízke nule. Do chladnejších oblastí so skorším príchodom mrazov preto vyberajte radšej chryzantémy drobnokveté. Často vydržia teploty až do –5 °C. Stačí ich napríklad umiestniť bližšie k náhrobku, aby boli viac chránené.

Farba znamená viac, než len krásu

Neverili by ste, ale aj farba kvetov má dosť podstatný vplyv na to, ako dlho vám chryzantémy vydržia. Najviac citlivé na chlad sú biele odrody, najodolnejšie žlté a purpurové až hnedočervené. Jednoducho povedané – čím tmavší kvet, tým dlhšia trvanlivosť.

Pri výbere chryzantém myslite na to, že... Foto: SHUTTERSTOCK
chryzantémy Pri výbere chryzantém myslite na to, že odolnejšie sú drobnokveté a tmavšie odrody. Ak ich umiestnite bližšie k náhrobnému kameňu, vďaka zákrytu odolajú teplotám -3 až -5 °C.

Chryzantémy nie sú iba na jedno použitie

Keď kvety zničia silnejšie mrazy, rozhodne rastliny nevyhadzujte. Každú zakúpenú chryzantému sa oplatí prezimovať. Dať ich do garáže či svetlej pivnice vás nič nestojí a úspešnosť prezimovania je pomerne vysoká. Ak na jar uvidíte, že výhonky začínajú pučať, vysaďte rastlina na záhon a ďalej pestujte ako trvalky. Možné je dokonca i to, že si počas roka na záhone predpestujete rastliny, ktoré potom presadíte do kvetináčov a po odkvitnutí a prezimovaní opäť vysadíte do záhrady.

Chryzantémy si môžete dopestovať na záhonoch a... Foto: SHUTTERSTOCK
chryzantéma, výsadba Chryzantémy si môžete dopestovať na záhonoch a potom presadiť do črepníkov. Každý rok tak budete mať vlastné rastliny bez opätovného nakupovania.
chryzantéma Čítajte aj Tajomstvo kvetmi obsypaných chryzantém je obyčajnejšie, než by ste čakali. Stačí málo a úspech sa dostaví

Odolné výsadby

K Sviatku všetkých svätých a Pamiatke zosnulých si môžete pripraviť aj chladu odolné výsadby. Z kvitnúcich druhov pomerne dlho vydržia vresy, cyklámeny, čemerice, ktoré môžete doplniť vždyzelenými rastlinami ako je hebe, skimia, gaultéria, brečtan či zakrpatené odrody ihličnanov. Nižším teplotám dobre odolá aj okrasná kapusta, strieborný Calocephalus brownii a nízke okrasné trávy (ostrica vtákonohá ‘Evergold’, ostrica japonská ‘Silver Scepture’, medúnok mäkký ‘Jackdaws Cream’).

Vedeli ste, že…

… spôsob rozlúčky so zosnulým pomocou kvetov a vencov pochádza ešte z pohanských čias? Najčastejším tvarom venca bola slza a ovál alebo kruh sa začali objavovať až v 19. storočí. Uzavretý kruh symbolizuje večný kolobeh života, vyjadruje lásku a úctu k zosnulému.

Foto: SHUTTERSTOCK
smútočný aranžmán,

Smútočné aranžmány, ktoré nespôsobia katastrofu

Pri výrobe, ale aj výbere a kúpe smútočných aranžmánov zohľadnite nielen ich vzhľad, ale i trvanlivosť s prihliadnutím na ročné obdobie a poveternostné podmienky. Dbajte na kvalitnú, dostatočne pevnú a ťažkú podložku, podklady bez drôtov, ktoré by mohli hrdzavieť či iných, farbu púšťajúcich plôch. Hmota na vypichovanie alebo viazanie by mala byť kvalitná a všetky použité materiály dokonale uviazané a pevne zafixované. Aj v tomto prípade je na mieste ohľaduplnosť k životnému prostrediu, preto odporúčame v čo najväčšej miere využívať kompostovateľné materiály – živé alebo sušené kvety, čečinu, mach, konáriky ihličnanov a vždyzelených drevín, kôru, šišky, slamu, lepenku, prírodné priadze, drevo a podobne.

Aj v prípade hrobových zosadieb dbajte na... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
aranžmán, dušičky, hroby Aj v prípade hrobových zosadieb dbajte na používanie prírodných materiálov.

Ak vám náhodou na životnom prostredí nezáleží, skúste sa na to pozrieť inak. Zamyslite sa nad tým, či by ste počas života svojmu blízkemu k sviatku darovali kyticu umelých kvetov. Že nie? Tak prečo si myslíte, že po smrti je to v poriadku?

Jesenné výsadby: Inšpirácie vhodné aj na Dušičky

Dušičkové aranžmány nie sú náročné na vyhotovenie. Nejde len o vence a profesionálne dekorácie. Veľmi pekne ukáže aj jednoduchá výsadba rastlín. V podstate rovnaká, akú by ste zvolili na balkón či terasu. Základom sú rastliny typické pre jesenné obdobie. Chýba vám predstavivosť? Inšpirujte sa naším výberom. Drobné doplnky stačí vymeniť za sviečku v skle, ideálne vo variante zo včelieho alebo sójového vosku.

Fotogaléria
+6

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #Dušičky #pamiatka zosnulých #chryzantémy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december