Tajomstvo kvetmi obsypaných chryzantém je obyčajnejšie, než by ste čakali. Stačí málo a úspech sa dostaví

Vedeli ste, že kvitnutie chryzantém závisí od dĺžky dňa? Kvetné púčiky sa zakladajú len vtedy, keď je deň kratší, teda svetlo je menej ako 14 hodín. Chryzantémy preto môžu na jeseň rozkvitnúť vďaka tomu, že sa koncom leta opäť začínajú skracovať dni.

23.08.2023 14:00
chryzantéma Foto:
debata

Bohaté kvitnutie však ide ruka v ruke aj so správnym rastom a dobrým zdravotným stavom rastlín. Toto treba zabezpečiť už pri výbere správneho stanovišťa. Chryzantémy potrebujú veľa slnka, no zároveň miesto chránené pred vetrom. Náročné sú tiež na množstvo vlahy, no trvalé premokrenie neznášajú. Určite ich zalievajte aj počas leta, hoci zatiaľ nekvitnú. Počas sezóny im tiež každé dva týždne doprajte hnojivovú zálievku v podobe prípravku určeného špeciálne pre chryzantémy.

Guľovité kríčky ako z kvetinárstva

Kompaktný a krásne guľovitý tvar chryzantém dosiahnete len pravidelným zaštipovaním (skracovaním) vrcholkov jednotlivých výhonkov. Prvýkrát sa tento úkon robí na konci júna, keď má rastlina výšku približne 15 cm. Druhýkrát sa zaštipovanie zopakuje v polovici júla a ak treba, menšie úpravy môžete spraviť ešte aj teraz. Platí však, že už neskracujete všetky výhonky, ale len tie, ktoré vytŕčajú z inak pekného tvaru rastliny.

Zaštipnuté vrcholy výhonkov chryzantém môžete... Foto: SHUTTERSTOCK
chryzantéma, odrezky Zaštipnuté vrcholy výhonkov chryzantém môžete využiť ako vrcholové odrezky a napichať ich do substrátu. Spoľahlivo zakorenia.
letničky, kvetinový záhon Čítajte aj 7 letničiek, ktoré môžete vysiať na jeseň. Prezimujú a na jar extra skoro rozkvitnú. Spravte si plán a nakúpte semienka

Vyštipovanie podporí krásu kvetov

Ak pestujete veľkokveté odrody chryzantém, tak na jednom výhonky vždy nechajte iba jeden kvetný púčik. Ostatné vyštipnite. Len tak dosiahnete, odrodovo správnu veľkosť a kvalitu kvetov. Aj vyštipovanie má pravidlá, preto dávajte pozor, aby ste nevylomili hlavný púčik. Ak vám na tom príliš nezáleží, vyštipovať nemusíte. Chryzantéma zakvitne bohatšie, no kvety budú oveľa menšie. Rovnako sa nevyštipujú ani drobnokveté chryzantémy.

Veľkokveté chryzantémy treba vyštipovať tak,... Foto: SHUTTERSTOCK
chryzantéma Veľkokveté chryzantémy treba vyštipovať tak, aby ste na každom výhonku nechali len jeden kvet.

Čo môže rastliny potrápiť?

Najčastejšie septóriová škvrnitosť. Hlavne v prípade, že nás koncom prázdnin a začiatkom jesene prekvapí daždivé počasie, alebo ak chryzantémy vysadíte na príliš tienisté a vlhké miesto. Ide o hubovú chorobu, ktorá poškoduje listy a spôsobuje na nich tvorbu nepekných hnedých škvŕn, ktoré sa rýchlo šíria. Listy postupne usychajú, opadávajú a rastlina nielen, že stráca pekný vzhľad, zároveň trpí a pri silnom napadnutí môže úplne odumrieť. Proti septóriovej škvrnitosti listov chryzantém môžete zasiahnuť fungicídnym postrekom prípravkami dostupnými v malospotrebi­teľských baleniach, ako sú napríklad Magnicur Fungimat AL (roztok na priame použitie bez miešania), Folicur AL (roztok na priame použitie bez miešania), Folicur koncentrát.

Prejav septóriovej škvrnitosti listov chryzantém Foto: SHUTTERSTOCK
septóriová škvrnitosť listov, chryzantéma Prejav septóriovej škvrnitosti listov chryzantém
kapusta, postrek Čítajte aj Zbavte sa vošiek bez chémie nielen na kapuste: 8 ľudových metód vám ušetrí nervy aj peniaze

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #chryzantémy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december