No práve kvitnutie býva problémom, pre ktorý na ňu mnohí milovníci izbových rastlín zanevreli. Pritom stačí vedieť jednu drobnosť a kalanchoa vás bude tešiť opakovaným kvitnutím, ako práve kúpená v záhradníctve.
Takmer nezničiteľná izbovka
Z kalanchoí sa u nás najčastejšie pestujú juhoafrické a madagaskarské druhy, pričom najobľúbenejšia je kalanchoa Blossfeldova(Kalanchoe blossfeldiana). Vyhovuje jej priemerná izbová teplota okolo 20 °C a problém nemá ani so suchým vzduchom. Polievajte ju však striedmejšie. Vždy počkajte kým substrát preschne a vodu lejte do misky. V čase kvitnutia je dobré rastlinu prihnojovať.
![](https://ipravda.sk/res/2023/10/24/thumbs/kalanchoa_04-nestandard1.jpg)
Hoci aj kalanchoy majú presne pomenované odrody, v predaji sa zväčša stretnete len s označením druhu Kalanchoe blossfeldiana a s rozdelením podľa farby kvetov. V skutočnosti však môže ísť o žltú ‘Alexandra’, oranžovú ‘Santorini’, červenú ‘Margrethe’ alebo ružovú ‘Kiebessy’. Z plnokvetých odrôd je častá napríklad ‘African Treasure’ dostupná v šiestich alebo ‘Rose Flowers’ až v pätnástich farbách. Jednou z najpredávanejších kalanchoí Blossfeldových je ‘Kalandiva’.
![](https://ipravda.sk/res/2023/10/24/thumbs/kalanchoa_02-clanokW.jpg)
Špeciálna potreba
Kým doteraz šlo o celkom bežné nároky, ktoré má kalanchoa spoločné s mnohými ďalšími izbovými rastlinami, jedinou odlišnosťou a v živote rastliny naozaj dôležitou je, že potrebuje takmer tmu. No pozor, len v určitom období.
![Vyšľachtené sú dokonca aj odrody kalanchoí so...](https://ipravda.sk/res/2023/10/24/thumbs/kalanchoa_01-clanokW.jpg)
Ako dosiahnete, aby kalanchoa opäť kvitla?
Ak ste pestovali, alebo pestujete kalanchou Blossfeldovu, nasledujúca situácia vám bude určite známa. Kúpili ste si kompaktnú rastlinu obsypanú nádhernými červenými, žltými, ružovými či oranžovými kvetmi. Krásne a pomerne dlho kvitla, robila vám radosť. Postupne začali kvety usychať – prirodzene odkvitať. Ostrihali ste kvetné stonky a o kalanchou sa svedomito starali. Mesiac, polroka, rok, dva… A nič. Kvety sa už nikdy znova neobjavili. Viete, v čom bol problém? V prílišnom svetle, ktorému bola rastlina neustále vystavená. Pre kalanchou je totiž typické to, že na založenie kvetných púčikov potrebuje krátky deň. A naozaj krátky aj bez prítomnosti umelého svetla. V záujme kvitnutia jej musíte na približne 4 až 5 týždňov zabezpečiť menej svetla na 12 až 15 hodín denne. Kedy? Hneď po odkvitnutí, keď odstrihnete všetky suché kvety a kvetné stonky. Ak nemáte menej svetlú a chladnejšiu miestnosť, rastlinu cielene na daný počet hodín tieňte – pokojne kartónovou škatuľou. Nemala by mať viac ako 12 hodín svetla denne, pričom nejde len o prirodzené, ale aj umelé svetlo.
![Keď kalanchoa nekvitne, odoberte z nej...](https://ipravda.sk/res/2023/10/24/thumbs/kalanchoa-rozmnozovanie-clanokW.jpg)
![oleander](https://ipravda.sk/res/2023/10/19/thumbs/oleander-stvorec.jpg)