Čarovný trik, ako donútiť obľúbenú izbovku kvitnúť: Strčte ju do škatule. Poradíme vám kedy a na ako dlho

Kalanchoa je dokonalá izbová rastlina. Znáša suchý vzduch, odpustí vám, keď ju z času na čas zabudnete poliať a kvitnúť môže vo viacerých krásnych farbách.

25.10.2023 14:00
kalanchoa Foto:
debata (1)

No práve kvitnutie býva problémom, pre ktorý na ňu mnohí milovníci izbových rastlín zanevreli. Pritom stačí vedieť jednu drobnosť a kalanchoa vás bude tešiť opakovaným kvitnutím, ako práve kúpená v záhradníctve.

Takmer nezničiteľná izbovka

Z kalanchoí sa u nás najčastejšie pestujú juhoafrické a madagaskarské druhy, pričom najobľúbenejšia je kalanchoa Blossfeldova(Ka­lanchoe blossfeldiana). Vyhovuje jej priemerná izbová teplota okolo 20 °C a problém nemá ani so suchým vzduchom. Polievajte ju však striedmejšie. Vždy počkajte kým substrát preschne a vodu lejte do misky. V čase kvitnutia je dobré rastlinu prihnojovať.

Foto: flowercouncil.co.uk
kalanchoa

Hoci aj kalanchoy majú presne pomenované odrody, v predaji sa zväčša stretnete len s označením druhu Kalanchoe blossfeldiana a s rozdelením podľa farby kvetov. V skutočnosti však môže ísť o žltú ‘Alexandra’, oranžovú ‘Santorini’, červenú ‘Margrethe’ alebo ružovú ‘Kiebessy’. Z plnokvetých odrôd je častá napríklad ‘African Treasure’ dostupná v šiestich alebo ‘Rose Flowers’ až v pätnástich farbách. Jednou z najpredávanejších kalanchoí Blossfeldových je ‘Kalandiva’.

Foto: flowercouncil.co.uk
kalanchoa

Špeciálna potreba

Kým doteraz šlo o celkom bežné nároky, ktoré má kalanchoa spoločné s mnohými ďalšími izbovými rastlinami, jedinou odlišnosťou a v živote rastliny naozaj dôležitou je, že potrebuje takmer tmu. No pozor, len v určitom období.

Vyšľachtené sú dokonca aj odrody kalanchoí so... Foto: flowercouncil.co.uk
kalanchoa Vyšľachtené sú dokonca aj odrody kalanchoí so zelenými kvetmi.

Ako dosiahnete, aby kalanchoa opäť kvitla?

Ak ste pestovali, alebo pestujete kalanchou Blossfeldovu, nasledujúca situácia vám bude určite známa. Kúpili ste si kompaktnú rastlinu obsypanú nádhernými červenými, žltými, ružovými či oranžovými kvetmi. Krásne a pomerne dlho kvitla, robila vám radosť. Postupne začali kvety usychať – prirodzene odkvitať. Ostrihali ste kvetné stonky a o kalanchou sa svedomito starali. Mesiac, polroka, rok, dva… A nič. Kvety sa už nikdy znova neobjavili. Viete, v čom bol problém? V prílišnom svetle, ktorému bola rastlina neustále vystavená. Pre kalanchou je totiž typické to, že na založenie kvetných púčikov potrebuje krátky deň. A naozaj krátky aj bez prítomnosti umelého svetla. V záujme kvitnutia jej musíte na približne 4 až 5 týždňov zabezpečiť menej svetla na 12 až 15 hodín denne. Kedy? Hneď po odkvitnutí, keď odstrihnete všetky suché kvety a kvetné stonky. Ak nemáte menej svetlú a chladnejšiu miestnosť, rastlinu cielene na daný počet hodín tieňte – pokojne kartónovou škatuľou. Nemala by mať viac ako 12 hodín svetla denne, pričom nejde len o prirodzené, ale aj umelé svetlo.

Keď kalanchoa nekvitne, odoberte z nej... Foto: SHUTTERSTOCK
kalanchoa, rozmnožovanie Keď kalanchoa nekvitne, odoberte z nej vrcholové odrezky. V pohári s vodou o niekoľko dní vytvoria korienky a vy získate nové kusy rastlín do zbierky.
oleander Čítajte aj Ako zazimovať oleander? Toto sú tipy z praxe: Nesprávne podmienky prajú škodcom a teplota rozhoduje o kvitnutí

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #izbová rastlina #kalanchoa
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december