Len málo rastlín obsahuje takú „nálož“ a kombináciu zdraviu prospešných látok ako táto popínavka: Jej plody budete milovať

Hustá popínavá rastliny, nenáročná na starostlivosť, mrazuvzdorná, s voňavými kvetmi a jedlými – veľmi zdravými plodmi, ktorá netrpí chorobami ani škodcami. Dokonalá predstava, nemyslíte?

04.11.2023 14:00
schizandra čínska Foto:
debata (1)

No nielen dokonalá, ale aj skutočne reálna v podobe exotickej, no u nás bez problémov pestovateľnej schizandry čínskej (Schisandra chinensis). Rastlina pôvodom z Číny a Japonska sa vo svojej domovine v preklade nazýva bylinou piatich chutí. Tí, čo ste už jej plody ochutnali nám určite dáte za pravdu, že ak ich dlhšie podržíte v ústach, ucítite sladkú, horkú, slanú, štipľavú aj kyslú chuť, ktorá v záverečnej dochuti prevláda. Je to neuveriteľné, ale čínske pomenovanie naozaj neklame.

Veľkolepá liečivka

U nás sa plody schizandry čínskej často označujú bobuľami vitality a rovnako oprávnene. Majú výnimočne vysoký obsah vitamínu C a organizmu prospejú aj vďaka väčšiemu zastúpeniu minerálov ako draslík, vápnik, horčík a železo. Pri pestovaní v záhrade je najlepšie, dopriať si ich čerstvé priamo z rastliny, no pri väčšej úrode sa dajú sušiť, použiť na prípravu džemu a podobne ako naše tradičné ríbezle.

Foto: SHUTTERSTOCK
schizandra čínska

V čínskej medicíny sa však nevyužívajú len plody, ale na liečebné účely všetky časti rastliny vrátane koreňov.

  • Schizandra sa využíva na posilnenie imunity.
  • Má výrazný adaptogénny účinok čo znamená, že doslova odháňa stres, depresiu a psychické napätie.
  • Pomáha pri nespavosti, zlepšuje pamäť, koordináciu a koncentráciu organizmu.
  • Celkovo stimuluje centrálnu nervovú sústavu.
  • Rastlina je považovaná za jeden z najlepších preventívnych prírodných prostriedkov proti prechladnutiu a chrípke.
  • Priaznivo pôsobí na obličky, pečeň a prospieva reumatikom.
  • Pravidelná konzumácia plodov veľmi prospieva srdcu, stimuluje krvný obeh, znižuje cholesterol a prospešná je aj pri ateroskleróze.
  • Ak si plody, pokojne aj v sušenom stave doprajete pravidelne, zlepší sa váš sluch, zrak, pamäť, ale aj sexuálna potencia.

Krásne strapce červených plodov

Oddelené samčie a samičie kvety rozkvitajú (na jednej rastline) v máji a výrazne voňajú. Šľachtené odrody sú samoopelivé, no viacerými rastlinami nič nepokazíte. Plodmi sú svetločervené bobule rastúce v strapci. Nájdete v nich 2 až 3 semená. Dozrievajú v auguste až v septembri a pri dobrej starostlivosti môžete z jednej rastliny získať 2 až 4 kg úrody.

Len málo rastlín obsahuje takú „nálož“ a... Foto: SHUTTERSTOCK
schizandra Len málo rastlín obsahuje takú „nálož“ a kombináciu zdraviu prospešných látok ako schizandra čínska, preto sú jej pozitívne účinky na ľudský organizmus také rôznorodé. Veľkým plus je tiež fakt, že žiadne časti rastliny neobsahujú alkaloidy ani glykozidy, preto je úplne bezpečná.
Schizandra čínska zvyčajne vstupuje do rodivosti vo štvrtom až v šiestom roku po vysadení.

Potrebuje oporu

Schizandra je opadavá popínavá rastlina (liana), preto bez obmedzení môže dorásť do výšky 10 až 12 m. V záhrade sa dá korigovať rezom. Vyžaduje dostatočne pevnú oporu, po ktorej sa budú môcť ľavotočivé výhonky ovíjať. Dobre poslúži kvalitná, stabilná pergola, no aj vedenie podobné viničovému, prípadne typy opôr, ktoré sa často používajú pri pestovaní aktinídií, a ktoré zároveň slúžia ako letné prekrytie stojiska pre auto. Pri výbere vhodného stanovišťa treba myslieť na to, že okrem dostatočne pevnej opory potrebujú plytko uložené korene odburinenú pôdu a stabilnú vlhkosť, k čomu okrem pravidelne zálievky dobre poslúži nástielka v podobe kôry, drevnej štiepky, či v sezóne pokosenej trávy. Vyhnite sa pestovaniu v ťažkých, ílovitých (zamokrených), ale aj piesočnatých pôdach, z ktorých voda veľmi rýchlo odtečie.

Ak budete k opore vysádzať viac rastlín,... Foto: SHUTTERSTOCK
schizandra čínska, mačka v okne, Ak budete k opore vysádzať viac rastlín, dávajte ich 1,5 m od seba. Do výsadbovej jamy pridajte kompost alebo záhradnícky substrát premiešaný s pôvodnou zeminou.

Záleží na lokalite, ale sadenie na jar je istota

Ak vás schizandra zaujala a už aj chcete utekať do záhradníctva, trochu vás pribrzdíme. Hoci sa tento druh predáva v podobe zakorenených sadeníc v pestovateľských nádobách a teoreticky by ste tak mohli sadiť od jari do jesene, jar je v tomto prípade o niečo istejší termín. Rastlina bude mať viac času na to, aby sa do príchodu zimy na novom stanovište naozaj dobre zabývala.

Foto: SHUTTERSTOCK
schizandra čínska, nedozreté plody,

Výsadbovú jamu môžete vylepšiť kompostom a nezabudnite, že aj v tomto prípade je potrebný povýsadbový rez. Niektorí pestovatelia odporúčajú, že ak kúpite rastlinu s viacerými výhonkami, po vysadení jej máte nechať len jeden najsilnejší. V prípade, že sa vám zdajú neduživé, necháte ich viac, ale maximálne tri. Nám sa osvedčilo celkové zrezanie rastliny na 15 až 20 cm, čím sa podporí jej dobré zakorenenie a následne silný rast viacerých kvalitných výhonkov, z ktorých si potom zapestujete tri až štyri najlepšie. V ďalších rokoch budete v predjarí rastlinu podľa potreby prerieďovať (presvetlovať), odstraňovať poškodené výhonky alebo skracovať tie, čo rastú kam nemajú približne na 2 až 3 púčiky.

kustovnica čínska, goji Čítajte viac Upraví vysoký tlak, zlepší trávenie, zníži cholesterol, posilní imunitu a je považovaná za dobrú prevenciu rakoviny

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #schizandra čínska
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december