Úspešne ju môžete pestovať na celom našom území, ale dbajte na slnečné stanovište. V tieni často trpí nepríjemnou múčnatkou, ktorá znehodnocuje nielen listy, ale aj plody. Je to zároveň jediný výraznejší pestovateľský problém, s ktorým sa môžete stretnúť. Keďže, ale, vzniká len na základe zlých podmienok a nevhodnej starostlivosti, ľahko mu predídete. Okrem tieňa sa vyvarujte aj príliš prehustenému kru.

Postupné budovanie pravidelne rodiaceho kra
- V prvom kroku treba odstrániť všetky výhonky do dvoch tretín kra, ktoré obrastajú kmienok.
- Kustovnica však kmienok prirodzene netvorí, preto ho musíte umelo vybudovať. Rovnako v prvom roku vyberiete niekoľko nosných, pevných, vzpriamených výhonkov, ktoré spolu zviažte a upevnite k opornému kolíku.
- Do koruny takto tvarovaného kra à la stromček má lepší prístup svetlo, čo prospieva rastu a dozrievaniu plodov.
- Následne skráťte všetky zostávajúce výhonky o tretinu až polovicu, čím podporíte ich sekundárne rozkonárenie. V opačnom prípade budú ďalej rásť len do dĺžky niekoľkých metrov na úkor rodivosti.
- Odstráňte tiež všetky suché konáre, ktoré zbytočne zahusťujú korunu a bránia prístupu svetla.

Dostatok vody aj správny pomer živín
V ponuke predajcov rastlín nie je tento druh ničím výnimočným – bez problémov ho zoženiete. Výpestky sa predávajú ako kontajnerované, čo umožňuje ich výsadbu od jari do jesene. V prvých rokoch treba kustovnicu výdatnejšie zavlažovať, aby rastlina dobre zakorenila.

Po reze treba kry prihnojiť základným hnojivom (Osmocote, Cererit, NPK, Plantacote…), ktoré plytko zapracujte do pôdy. Použite tiež zálievku dusíkatým hnojivom na podporu rastu (liadok vápenatý v koncentrácii 0,2 percenta, Kristalon plod-kvet…). Dusík rastline doprajte raz týždenne do konca augusta, kým začnú dozrievať prvé plody. Pri hnojení dodržiavajte dávku, pretože príliš veľa dusíka môže aj škodiť. Rastlina veľmi bujne rastie a vynakladá na to všetku energiu. Vysilí sa a zareaguje zhodením kvetov.
Ak bujne rastie, nebojte sa ju usmerniť
Pri pestovaní kustovnice býva častým problémom aj to, že ak jej vytvoríte skvelé rastové podmienky, doslova nevie, čo so sebou. Dosahuje neskutočne dlhé prírastky, no nekvitne. Ak je toto po dvoch či troch rokoch aj váš prípad, nebojte sa ju v polovici apríla (najneskôr do polovice júna) výraznejšie zrezať. Hneď na začiatku vegetácie tak spomalíte rast hlavných konárov a podporíte vývin bočných výhonkov, ktoré nerastú tak bujne. Na nich sa potom tvoria kvety a plody. Počas leta odstraňujte príliš zahusťujúce či polámané, alebo inak poškodené konáre.

Radšej odrodu, než len základný druh
Pri kustovnici čínskej (Lycium chinense) si určite vysaďte odrodu. Nekupujte len základný druh, ktorý niektorí predajcovia bežne ponúkajú. Rastliny veľmi bujne rastú a plody sú malé.
- ‘Big Lifeberry®’: Dorastá do výšky 1,5 až 2 m. Do rodivosti vstupuje veľmi skoro, už v 1. až 2. roku po vysadení. Kvitne koncom júla a plody dozrievajú na prelome augusta a septembra.
- ‘Sweet Success’: Ker je vysoký približne 2,5 m, plody sú menšie a dozrievajú začiatkom septembra.
- ‘Instant Success’: Vzrastom menšia odroda má výšku 1 až 1,5 m. Plody sú, naopak, väčšie s dĺžkou 2,5 cm a dozrievajú koncom augusta až začiatkom septembra.

Elixír dlhovekosti
Kustovnica je stáročia známa v čínskej medicíne. Plody sa konzumujú čerstvé alebo sušené. Môžete si ich pridávať do rôznych kaší, výborný je z nich aj čaj.
- Obsahujú široký komplex vitamínov (A, B1, B2, B6 a C), minerálov, mikroelementov (zinok, železo, meď, vápnik, fosfor, selén) a aminokyselín.
- Len malé množstvo bobúľ denne (6 až 18 g) stačí, aby ste si celkovo zlepšili imunitu a predchádzali ochoreniam.
- Kustovnica pomáha pri problémoch s pečeňou.
- Znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
- Upravuje vysoký krvný tlak
- Slúži ako prevencia rakoviny
- Zlepšuje trávenie.
