Ide o naozaj celkom nenáročnú izbovú rastlinu s oficiálnym botanickým názvom klívia červená (Clivia miniata). Vždy patrila k rastlinným stáliciam prakticky každej domácnosti. Ide totiž o to, že je nesmrteľná. Pevné listy nedajú šancu škodcom, odolajú suchému vzduchu aj nánosom prachu.
Najbežnejšie pestovaný základný druh má oranžové kvety, no vyšľachtené sú napríklad aj žlté odrody. Problém však je, že málokto kvety počas dlhých rokov pestovania, videl. Prečo?
Dôvodom je to, že práve v čase, keď začíname domácnosti naplno vykurovať, klívia vstupuje do obdobia vegetačného pokoja. A to vyžaduje chlad. Ak ju teda celoročne pestujete na jednom mieste v obývačke, chladu, ktorý iniciuje zakladanie kvetných púčikov sa rastlina nedočká.
Čítajte viac Je váš vianočný kaktus každoročne bez kvetov? Nezúfajte! Stačí poznať zopár trikov a zažijete doslova vianočný zázrakTým sa vrátim k úvodu článku a k našej dlhé roky nekvitnúcej klívii. Časom sa totiž stalo, že sme ju z dôvodu veľkosti a nedostatku priestoru preniesli na chatu. Zdalo sa, že rastlina zmenu vôbec nepostrehla. Chatu sme na jeseň zazimovali a len sem-tam sme prišli trošku prekúriť, aby stavba neutrpela. Na klíviu sme pritom úplne zabudli. Až v novom roku nám napadlo, že jej nižšie teploty určite uškodili a súca bude akurát tak na kompost. O čo väčšie bolo naše prekvapenie, keď sme zistili, že klívia neuhynula, ale rozkvitla. Prvýkrát po 10 či 15 rokoch.
No a presne toto je tajomstvo bohatého kvitnutia klívie červenej – chlad v správny čas. Oficiálne sa uvádza, že rastlina potrebuje obdobie zimného pokoja od októbra do januára pri teplote pohybujúcej sa od 10 do 15 °C. Substrát musí byť takmer suchý. V podstate na ňu môžete zabudnúť. Ideálne je, ak s ňou v chladnej miestnosti nebudete manipulovať, ani ju nijak otáčať a podobne.
Čítajte viac Nechajte zornicu rozkvitnúť na Vianoce: Praktické rady, vďaka ktorým to už nikdy nebude iba kvet na jedno použitieZbadáte kvety? Konajte!
Keď už uvidíte kvetné púčiky, ich rozvíjanie sa viete urýchliť tak, že rastlinu začnete pomaly zalievať teplejšou vodou (okolo 40 °C). Ale postupne, po menších dávkach. Hnojivo môžete pridať až po odkvitnutí, aby klívia opäť načerpala sily. Keď kvety zvädnú, radšej ich čím skôr odstráňte. Je zbytočné, vysiľovať rastlinu tvorbou semien. S opätovným obmedzovaním zálievky začnite znova približne koncom leta.
Kedy je čas na nový črepník?
Keď sa už do pôvodného trs listov nezmestí, alebo keď z odtokového otvoru už pretŕčajú korene. Rastlina by mala byť naozaj poriadne prekorenená, preto črepník určite netreba meniť častejšie ako raz za tri roky. Presádzajte až po odkvitnutí. Rozmnožiť ju môžete počas presádzania, oddelením dcérskych rastlín, pričom každá by mala mať minimálne 4 až 5 listov.