Slovenský ženšen pomôže mužom s intímnym problémom, vylieči tráviace ťažkosti a zmierni bolesť pri artritíde

Určite viete, že existujú tri formy zeleru: buľvový, stopkový a listový. Tým najtradičnejším a najviac využívaným v kuchyni však stále zostáva zeler buľvový.

06.12.2023 06:00
zeler buľvový Foto:
debata

Spolu s mrkvou a petržlenom tvorí trojicu koreňových zelenín, bez ktorých sa nezaobíde poriadny mäsový vývar.

Liečivá zelenina

Buľvy zeleru obsahujú značné množstvo bielkovín a minerálnych látok, no hlavne listy (vňať) sa vyznačujú vysokým obsahom vitamínov. Ide tak nielen o zeleninu, ale aj o veľmi významnú liečivú rastlinu. Pri pravidelnej konzumácii veľmi priaznivo ovplyvňuje látkovú výmenu a povzbudzuje chuť do jedla. Liečivo pôsobí na fungovanie pečene. Zeler je močopudný a má dezinfekčné účinky, spoľahlivo čistí obličky a močové cesty, preto býva súčasťou urologických čajov. Známa slovenská bylinkárka Anna Kopáčová ho nazýva slovenským ženšenom a odporúča pravidelne užívať mužom, ktorí trpia problémom málo pohyblivých spermií. Močopudné účinky zeleru sa uplatňujú pri močových kameňoch. „Tiež ho odporúčam na posilnenie nervovej sústavy a na dobrý spánok. Zeler obsahuje hormón podobný inzulínu. Pri liečbe lepšie pôsobí u mužov ako u žien,“ dopĺňa bylinkárka.

Čaj zo zelerovej vňate na lepšie trávenie

Tri polievkové lyžice vňate zeleru zalejte litrom horúcej vody. Pite po dúškoch v priebehu dňa.

zázvor, citrón, med, cesnak Čítajte viac Chrípka ani prechladnutie nebudú mať šancu: Pomôže vám zemiak, cibuľa, cesnak, no i známa liečivá izbovka

Pestuje sa z priesad

Špecifikom domáceho pestovania zeleru buľvového je, že si musíte predpestovať priesady a to pomerne v predstihu. Osivo sa seje už počas februára. Kým priesady zeleru dorastú do vhodnej výsadbovej veľkosti, musíte počítať približne so 75 dňami. Klíčenie semien je pomalé a semenáčiky sú dlho veľmi jemné. Pre prílišnú prácnosť je preto častokrát lepšie, spoľahnúť sa na profesionálov a kúpiť si už hotové priesady. Následné pestovanie zeleru nie je až také náročné a peknými buľvami sa viete zásobiť aj na celú zimu.

Počas predpestovávania zeleru treba udržiavať... Foto: dobrasemena.cz
zeler, semenáčiky, predpestovanie Počas predpestovávania zeleru treba udržiavať teplotu 15 až 20 °C. Nižšia môže byť príčinou vybiehania rastlín do kvetu.

Osvedčené odrody

Patria k nim klasiky ako je ‘Maxim’ alebo ‘Kompakt’. Veľkým pestovateľským posunom je poloskorá odroda ‘Albin’. Jej dužina zostáva krásne biela aj po uvarení, konzervovaní či usušení. Novinkou posledných rokov sú skoré zeleri s intenzívnym rastom a veľkými buľvami. Napríklad ‘Asterix F1’ je odolný proti vybiehaniu do kvetu, tolerantný k septorióze a korene vyrastajú iba zo spodnej časti buľvy. Zberať úrodu môžete už 90 dní po vysadení priesad.

‘Asterix F1’ Foto: dobrasemena.cz
zeler buľvový Asterix ‘Asterix F1’

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #zeler buľvový
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december