Známy gastroenterológ Ladislav Kužela na svojom facebookovom profile zverejnil status o tom, že majitelia psov majú podľa vedcov dokázateľne zvýšenú mikrobiálnu diverzitu, čo je známkou dobrého črevného a celkového zdravia. „Vďaka váľaniu sa v tráve, vyhrabávaniu nečistôt a hre s inými zvieratami, vám domáci maznáčik môže priniesť veľa dobrých baktérií navyše,“ uviedol odborník. Tieto baktérie sa pri pritúlení k psovi prenesú aj na vás, preto vlastníctvo domáceho miláčika súvisí s väčšou bohatosťou a rozmanitosťou črevného mikrobiómu. Lekár zároveň dodáva, že vlastníctvo psa preukázateľne znižuje riziko depresie. „Napríklad jedna štúdia vykonaná na univerzite v Padove zistila, že starší dospelí v opatrovateľských domovoch mali zníženú úroveň depresie, ak im bolo povolené mať psy.“
Spolužitie so psami má množstvo pozitívnych zdravotných účinkov
Kužela tiež vo svojej knihe Zdravie bez liekov vyzdvihuje niekoľké z mnohých štúdií, ktoré sa zaoberali zdravotnými benefitmi spolužitia psov a ľudí.
Napríklad sa ukazuje, že vystavenie človeka zvieraťu v detskom veku pomáha stimulovať imunitný systém. Pri pozorovaní detí žijúcich v blízkosti domácich zvierat sa zistilo, že napríklad riziko vzniku astmy je u nich menšie v porovnaní s deťmi, ktoré vyrastali bez zvierat.
Výskumníkom sa tiež podarilo zo slín psa izolovať kmene Lactobacillus. Tím vedcov z Univerzity v Arizone predpokladá, že mikróby nachádzajúce sa v črevách psov môžu mať probiotický efekt na ľudské telo.
U majiteľov psov sa podľa slov odborníka našlo až 56 rôznych tried baktérií na rozdiel od ľudí, ktorí psov nemali. „Keďže vieme, že čo najrozmanitejšia črevná mikrobiota je rozhodujúca pre naše čo najlepšie črevné zdravie, viac k tomu ani netreba dodávať,“ uzatvára gastroenterológ.