Súčasťou výsadby je vždy aj postavička kominárika alebo novoročného prasiatka ako symbolu šťastia a prosperity. Aj daná rastlina sa ľudovo nazýva štvorlístok pre šťastie alebo talizman šťastia. Botanicky správne je to kyslička štvorlístková (Oxalis tetraphylla).
Ako izbová rastlina je známa aj u nás, no niektorí pestovatelia nemajú s jej výdržou dobré skúsenosti. Pritom stačí dodržať niekoľko základných pravidiel a kyslička bude krásne prosperovať.
Na kysličkách je zaujímavé, že na noc listy skladajú k stonke. Rovnako sa tak počas dňa chránia pred silnými slnečnými lúčmi.
5 rád k starostlivosti
- Kyslička nemá rada prekúrené priestory. Nevystavujte ju sálavému teplu z radiátora. Ocení chladnejšiu svetlú chodbu alebo predsieň. Prípadne neprekúrené miestnosti s teplotou do 20 °C.
- Na to, že potrebuje doplniť vlahu vás rastlina upozorní postupným zvesovaním listov. Treba si ju preto všímať a hneď reagovať. Nečakajte, kým celá úplne zvädne.
- Kysličku zbytočne nepresádzajte. Nový črepník jej dajte až keď pôvodný úplne prerastie.
- V lete ju môžete vyniesť na tienisté miesto v záhrade, na terase či balkóne.
Štvorlístky pre šťastie z prírody
Počas leta si môžete nájsť štvorlístky pre šťastie aj priamo vo voľnej prírode. Hľadajte kysličku obyčajná (Oxalis acetosella), ktorá obľubuje tienisté stanovištia. Často pokrýva pôdu pod listnatými aj ihličnatými stromami. Jej lístky môžete ochutnať. Sú jedlé a príjemne kyselkavé.