Toto ovocie vraj odbúra alkohol, no hlavne má výbornú šťavnatú dužinu: Na úspešné pestovanie stačí splniť jednu podmienku

Sú skvelé na spestrenie a doplnenie odrôd klasických hrušiek. V obchodoch nepatria k najlacnejšiemu ovociu, preto je škoda, nemať aspoň dva stromčeky v záhrade. Presne toľko vám totiž stačí na dobrú úrodu.

11.01.2024 14:00
nashi, ázijská hruška Foto:
Hoci nashi nevynikajú veľkým obsahom vitamínov, podporujú trávenie, majú diuretické účinky a vraj odbúravajú účinky alkoholu či zmierňujú kašeľ.
debata

Hrušky ázijského typu známe ako nashi sú stále pre väčšinu slovenských pestovateľov nedosiahnuteľnou exotikou. Nie je sa však čoho obávať. Starostlivosť o stromy aj ich tvarovanie sú prakticky rovnaké ako pri európskych hruškách. Zohnať výpestok nie je problém, dokonca si môžete vybrať z viacerých odrôd. Nashi sa dobre pestujú ako štíhle či super štíhle vretená, hoci sú väčšinou štepené na hruškovom semenáči. Vstup do rodivosti je rýchly, už rok či dva po vysadení.

ebenovník rajčiakový, hurmikaki Čítajte viac Veľkolepé úspechy Slovákov vyrážajú dych. Stali sme sa expertami na pestovanie hurmikaki? Takú úrodu ste ešte nevideli
Pri reze ázijských hrušiek je dôležité vedieť, že plody sa tvoria na veľmi krátkych bočných výhonkoch vyrastajúcich z dvojročného alebo zo staršieho dreva.
Napriek všeobecnému presvedčeniu, že ázijské... Foto: SHUTTERSTOCK
nashi, ázijská hruška Napriek všeobecnému presvedčeniu, že ázijské hrušky sú určené na pestovanie hlavne v teplejších oblastiach južného Slovenska, pekné úrody dosahujú aj v stredných či vo vyšších polohách. Všetko je však dané nielen odrodou a podpníkom, ale aj priebehom počasia v aktuálnom roku.

Vysaďte si aspoň dve

Väčšina odrôd ázijských hrušiek je cudzoopelivá. Niektoré môže opeliť peľ našich domácich (európskych) odrôd, no lepšie je, mať dve kompatibilné ázijské. Šľachtitelia sa tak, ako pri iných cudzoopelivých ovocných druhoch snažia, získať aj samoopelivé odrody, no v sortimente nashi je spoľahlivých zatiaľ málo (‘Jinzhuili’, ‘Osa Gold’).

  • Japonské odrody: ‘Kosui’ (letná), ‘Shinseiki’ (letná), ‘Hosui’ (jesenná), ‘Kikusui’ (jesenná), ‘Nijisseiki’ (jesenná), ‘Chojuro’ (jesenná), ‘Niitaka’ (zimná).
  • Čínske odrody: Z nich sú u nás najperspektívnejšie prevažne zimné, napríklad ‘Zao Su Li’, ‘Ya Li’, ‘Tsu Li’, ‘Shin Li’, ‘Da Sui Li’.

Nie je nashi ako nashi

Pre zjednodušenie sa v laickej praxi v prípade ázijských hrušiek zaužívalo pomenovanie nashi, a viac sa nerieši. Ak by ste sa o tento ovocný druh zaujímali trochu viac, zistili by ste, že odrody hrušiek ázijského typu sa delia na niekoľko špecifických skupín. Dokonca aj ich „rodičmi“ sú viaceré druhy hrušiek, najčastejšie Pyrus pyrifolia (prevažne japonské odrody), ale aj P. ussuriensis (prevažne čínske odrody) a iné.

Nashi dozrievajú od konca augusta a v... Foto: SHUTTERSTOCK
nashi, ázijská hruška Nashi dozrievajú od konca augusta a v závislosti od odrody, daného roku a pestovateľskej oblasti sa môžu zberať až do októbra.
Existujú už aj krížence ázijských a európskych hrušiek, napríklad odrody ‘Garber’ a ‘Kieffer’.

Ázijské hrušky sa podľa pôvodu delia väčšinou do piatich základných skupín, pričom ide prevažne o čínskych a japonských šľachtencov. Patria do čeľade ružovité (Rosaceae), sú samostatný ovocný druh a až na niekoľko drobných odlišností sú biologicky i morfologicky pravými hruškami rovnako ako naša domáca hruška obyčajná. Nashi v žiadnom prípade nie sú krížence hrušiek a jabloní.

Japonské odrody nashi sú guľaté a viac podobné... Foto: SHUTTERSTOCK
nashi, ázijská hruška Japonské odrody nashi sú guľaté a viac podobné jablkám, čínske možno tvarom prirovnať k našim hruškám.

Šťavnatá dužina, ktorá nemúčnatie

Dužina nie je ani po úplnom dozretí múčnatá, zostáva pevná, chrumkavá a výrazne šťavnatá. V závislosti od odrody môže byť šupka krémovožltá až takmer biela, zelená, žltozelená, červená, zlatohnedá. Hladké plody bez výrazných lenticel sú vo všeobecnosti považované za odolnejšie proti napadnutiu chorobami a škodcami než tie so šupkou drsnou a s výraznými lenticelami.

jablká, jeseň, zber Čítajte viac Jablone, slivky, hrušky... bez úrody: 8 dôvodov, prečo stromy zívajú prázdnotou alebo vám ovocie doprajú len občas

Praktické tipy k pestovaniu

  • Nároky na stanovište majú nashi podobné ako naše hrušky. Vyhovujú im teplé polohy s hlbokou hlinitou pôdou bohatou na živiny, veľa však ovplyvní aj podpník.
  • Vzhľadom na pomerne skoré kvitnutie môžu byť kvety poškodené mrazom, preto skúste vybrať stanovište v závetrí a vyhnite sa juhovýchodnej expozícii kvôli zimnému prehrievaniu kmeňa a vzniku trhlín.
  • Stromy sú vo všeobecnosti odolné proti chorobám a škodcom, no pri niektorých odrodách je deklarovaná náchylnosť na spálu jadrovín. Pri kúpe sa informujte a radšej sa im vyhnite.
Plody sa ľahko otlačia, preto sú pri preprave a... Foto: SHUTTERSTOCK
nashi, ázijská hruška Plody sa ľahko otlačia, preto sú pri preprave a predaji vždy zabalené samostatne do mäkkých sieťok.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ovocné stromy #ázijská hruška #japonská hruška #nashi
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december