A tak sa stalo, že od času, kedy Habanero, konkrétne odroda ‘Red Savina Habanero’ kraľovala rebríčku štipľavosti, ju už vystriedalo niekoľko ďalších najštipľavejších. Isté ale je, že na vrchole bola konzistentne najdlhší čas, podľa viacerých zdrojov celých 12 rokov. Pýšila sa 577-tisícmi SHU (Scovillove jednotky štipľavosti), čo však už dnes vôbec nie je vysoké číslo.
Čítajte viac Problémy januárových výsevov zeleniny: Prečo vás unáhlená sejba môže zbytočne pripraviť o kvalitné priesady?Po ‘Red Savina Habanero’ bola od 2007 ďalších niekoľko rokov za najštipľavejšiu papričku sveta považovaná ‘Bhut Jolokia’ (označovaná aj ako ‘Bhot Jolokia’, ‘Naga Jolokia’ alebo anglicky Ghost Pepper). Vedecky, a teda oficiálne jej namerali hodnotu štipľavosti jeden milión SHU. Mnohí si dodnes mylne myslia, že práve ‘Bhut Jolokia’ je stále tou najštipľavejšou, hoci už bola prekonaná ďalšími odrodami.
Napríklad v roku 2012 ju z trónu zosadila odroda ‘Trinidad Scorpion’ (1,2 milióna SHU), ktorú v decembri 2013 vystriedala zápisom do Guinnessovej knihy rekordov ‘Carolina Reaper’. Zaujímavosťou je, že tá pri testoch v roku 2018 dokonca prekonala samú seba, keď jej namerali ešte vyššiu štipľavosť, než počas prvého zápisu. Dnes sa uvádza medzi 1,5 až 2,2 miliónmi SHU.
Ako sme už spomenuli, šľachtitelia čili papričiek nezaháľajú, preto sa aj minulý rok (2023) rekordný zápis opäť zmenil. Odrodu ‘Carolina Reaper’ vystriedala nová najštipľavejšia čili paprička sveta pochádzajúca z rovnakého šľachtiteľského tímu, ako jej predchodkyňa. Dostala názov ‘Pepper X’ a s hodnotou 2,69 milióna SHU výrazne prevyšuje všetky zatiaľ známe odrody čili.
Otázkou je, či má takéto šľachtenie zmysel a či plodina umožňuje reálne využitie, keďže aktuálnu rekordmanku dokázalo podľa oficiálnych informácií celú skonzumovať len päť ľudí na svete. Jedným z nich bol sám šľachtiteľ Ed Currie. No i on priznal, že sa to neobišlo bez následkov: „Tri a pol hodiny ma zalievala horúčava a potom som dostal strašné kŕče. Hodinu som len ležal a stonal od bolesti.“
Čili pre zdravie
Pestovať najštipľavejšie čili sveta môže byť zábavné, no ak chcete plody aj reálne využiť v kuchyni bez zbytočných problémov, stavte na odrody s prijateľnejšou štipľavosťou. V primeranej miere je totiž rastlinný alkaloid kapsaicín zdraviu prospešný. Známy je napríklad jeho pozitívny vplyv na trávenie a zlepšovanie sekrécie žalúdočných štiav. Prekrvuje sliznice, priaznivo podporuje krvný obeh, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zrážanlivosť krvi a tým predchádza riziku vzniku infarktu. Pomáha tiež zmierňovať prejavy artritídy a lupienky. Čili papričky treba konzumovať s mierou a vyberať si len také hodnoty štipľavosti, ktoré sú vášmu organizmu príjemné.
Čítajte viac Čo sa stane v tele po ochutnaní čili? Fakty o štipľavosti, zdravotných výhodách a prvej pomoci vás určite prekvapiaPapričky pre krásu aj úžitok
Ak nepatríte k špecialistom na odrody čili papričiek, no chceli by ste ich pestovanie vyskúšať, stavte na rôznofarebnú rodinu Habanero. Na týchto rastlinách je skvelé, že naozaj bohato rodia, takže vám stačí jedna či dve na celoročné pokrytie potreby čili pre bežnú rodinu. Rastliny sú po predpestovaní a májovom vysadení na voľné hriadky dostatočne odolné, takže nevyžadujú pestovanie v krytom priestore a vďaka kompaktnému rastu budú prosperovať aj v dostatočne veľkej nádobe na balkóne či terase. Ak si napríklad do jedného kvetináča (ideálne samozavlažovacieho) vysadíte dve či tri farebne odlišné odrody, čili počas leta narobia viac parády, že niektoré balkónové letničky.
Čili papričky zo skupiny Habanero majú hrubostenné plody so štipľavosťou, ktorá sa v závislosti od konkrétnej odrody pohybuje najčastejšie od 35– do 500-tisíc SHU.