Niekto ma stabilne zachované členenie zeleninovej záhrady na jednotlivé hriadky, iný prešiel na systém zvýšených záhonov, no nájdu sa aj takí, ktorí so zakladaním úžitkovej časti ešte len začínajú, prípadne si hriadky a cestičky každoročne nanovo vytyčujú. Ak patríte k posledným dvom spomínaným typom záhradkárov, tieto informácie budú v prvom rade pre vás. No ako kontrola aktuálneho stavu môžu dobre poslúžiť aj tým, čo už hriadky pripravené majú. Sú ich rozmery pre pohodlnú prácu správne?

Prečo je veľkosť hriadky dôležitá?
Aby sa vám pohodlnejšie pracovalo. Dosiahnuť z jednej strany do stredu hriadky je veľmi praktické. Znamená to, že na pôdu určenú pre rast rastlín vôbec nestúpate. Pletie buriny, siatie, pretŕhanie, zber úrody… Všetko spravíte pohodlne stojac nohami na cestičke. Samozrejme, veľkosť musí byť taká, aby ste sa do stredu nemuseli ani príliš naťahovať. Jednoducho taká akurát.

Absolútne ideálna úžitková záhrada má všetky hriadky rovnako široké. Krásna predstava, no pre mnohé dnešné pozemky len ťažko realizovateľná. Môžete sa ale pokúsiť, priblížiť sa jej. Aby ste si nekomplikovali prácu a do stredu hriadky pohodlne dočiahli z oboch strán, mala by mať šírku 120 cm. Toto je odporúčanie pre ľudí s bežnou priemernou výškou. Ak si chcete pohodlnosť overiť, naznačte si pomocou špagátu alebo dosky šírku budúcej hriadky (rovnaké pravidlo platí aj pri okrasných záhonoch prístupných z oboch strán) a skúste, či pohodlne dočiahnete do stredu zvolenej pomôcky.

Najpraktickejším tvarom zeleninovej hriadky je obdĺžnik, pričom dĺžku si prispôsobíte veľkosti pozemku.

Na prístupových cestičkách nešetrite
Hoci vždy chceme, získať čo najviac priestoru pre pestovanie zeleniny, príliš úzke cestičky medzi hriadkami nám budú komplikovať prácu. Chodiť po nich, otáčať sa a manévrovať pri vstávaní je náročnejšie. Ak si, i keď len omylom nechcete šliapať po rastúcej úrode, cestičku medzi hriadkami naplánujte širokú najmenej 40 cm. Je to ozaj minimum, preto ak máte väčšie čísla topánok, radšej 10 cm pridajte.

V prípade, že máte hriadky naozaj veľmi dlhé a na uľahčenie práce potrebujete, dostať sa pomedzi ne s fúrikom, cestičky ešte rozšírte. Myslite na to, že fúrik budete musieť napríklad obchádzať. S prípravou hriadok môžete začať, keď pôda vo vašej záhrade po zime mierne oschne. Jednoduchým testom je, že sa vám pri chôdzi topánky po pár krokoch úplne neobalia bahnom. Čím je stanovište slnečnejšie a pôda ľahšia, tých rýchlejšie presychá. Záhradkári s ťažšími pôdami si na prvé práce budú musieť počkať o niečo dlhšie.
