Chcete aj vy z jedného stromu pozberať 18 kg jabĺk? Pestujte jablone v tvare super štíhleho vretena a takto ich režte

Jablone na slabo rastúcich podpníkoch boli primárne určené pre veľkovýrobu, no dnes nachádzajú uplatnenie aj v záhradách. Dôvodom sú hlavne malé nároky na priestor a bohatá úroda.

13.02.2024 14:00
jabloň, jablko, sad, Foto:
debata (2)

„Z jedného stromčeka pozberám v priemere 15 až 18 kg jabĺk, pričom robím riadnu prebierku. Všetky plody majú kaliber prvej triedy. Pestujem stromy v tvare super štíhleho vretena, odrodu ‘Pinova’ a jablká majú cez 250 g.“ Nejde pritom o žiadne špeciálne veľkovýrobné postupy. Tak, ako svoje stromy pestuje Peter Molda, ich môžete pestovať aj vy. Chce to len veľa času a odhodlania. Úroda ovocinára zo Smoleníc dosahuje v prepočte na hektár 85 ton jabĺk ročne.

žena, ovocný sad, ovocný strom, rez, zimný rez Čítajte viac Na oddych nie je čas, vraví skúsený ovocinár. Týchto 5 prác vás neminie, ak chcete mať ovocné stromy v top forme

Poznáte rozdiel?

Štíhle verzus super štíhle vreteno jablone

V podstate sa dá povedať, že rozdielna je len výsadbová vzdialenosť, pričom super štíhle vretená sú iba intenzívnejšou modifikáciou štíhleho vretena. Stromčeky sa sadia len pol metra od seba, štíhle vretená na priemernú vzdialenosť jeden meter. Vzhľad stromčekov aj starostlivosť o ne je prakticky rovnaká. Základom oboch tvarov je dominantný terminál. V spodnej časti sa zapestováva takzvaný tanier, a nad ním korunka pokračuje pravidelným obnovovaním rodivého obrastu. Pri super štíhlom vretene nie je vzhľadom na užší spon možné, založiť takú intenzívnu spodnú korunku (tanier), preto sa rodivý obrast na termináli obmieňa intenzívnejšie. Výhonky sú ale kratšie, preto sa dá zóna rodivosti založiť nižšie, než v prípade štíhleho vretena.

Praktický návod rezu (super) štíhleho vretena jablone
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jablone #rez a tvarovanie #štíhle vreteno #super štíhle vreteno
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december