Pre bohatú násadu kvetov a kompaktný tvar: Keď takto ostriháte motýlí ker, prinesie vám radosť, nie starosť

Budleja Davidova je suverénne jedným z najkrajších, počas leta kvitnúcich krov. Ak jej v záhrade nájdete miesto, určite neoľutujete a radosť spravíte aj motýľom, pre ktoré sú voňavé kvety plné nektáru priam magnetom. Je to tiež dôvod, prečo sa tento ker ľudovo nazýva motýlí.

02.03.2024 06:00
Budleja Davidova Foto:
debata

Ako a kedy ho teda správne ostrihať, aby ste zvýšili hojnosť kvetov a zároveň udržali pomerne mohutnú rastlinu pod kontrolou? Nič nie je také náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

okrasná tráva, ozdobnica Čítajte aj Okrasné trávy upravte skôr, než po zime zase ožijú. Ktorým krátky zostrih prospeje, a od ktorých treba dať nožnice preč?

Budleja Davidova (Buddleja davidii) je naozaj nenáročný kvitnúci ker, ktorému sa bude dariť prakticky v akejkoľvek pôde s výnimkou extrémne premokrených a ťažkých. Bez obáv vám môžeme odporučiť, že ak máte v záhrade slnečné miesto, kde by ste si mohli budleju vysadiť, neváhajte a urobte to. Určite vám bude robiť radosť a to pomerne dlho. Nepretržite totiž kvitne približne od júla až do jesene – v prípade, že ju pravidelne režete.

Tip na výsadbu: budleja Davidova pekne ladí a... Foto: SHUTTERSTOCK
budleja Davidova, ľaliovka, kotúč, pivonka Tip na výsadbu: budleja Davidova pekne ladí a rozumie si v záhone s ľaliovkami, pivonkami, kotúčmi, rozchodníkmi aj s vrbicou vŕbolistou.

Čo od nej chcete? Nové výhonky

Budleja totiž kvitne na takzvanom novom dreve. Znamená to, že výhonok, ktorý na konci zimy vnímate ešte len ako púčik, počas niekoľkých mesiacov vyrastie a na jeho konci a kratších bočných výhonkoch začnú rozkvitať súkvetia.

Ker veľmi dobre reaguje na rez a okamžite... Foto: SHUTTERSTOCK
budleja Davidova Ker veľmi dobre reaguje na rez a okamžite začína pučať.

Čo po zime odstrihnúť?

Pravidelným prerezávaním kra výrazne zvýšite početnosť nasadzovaných kvetov. Ideálnym obdobím na tento pestovateľský zásah je december (v prípade, že nie sú silné mrazy) až v polovici marca, kým rastlina nezačne naplno pučať. Ak skrátite všetky kvitnúce výhonky z predchádzajúceho roka, budleja začne intenzívne pučať a vytvorí dlhé nové kvitnúce výhonky. Maximálnu veľkosť kvetov dosiahnete , ak toto skrátenie spravíte až na dva púčiky, teda z výhonka necháte len krátky pahýľ.

Zároveň však netreba ignorovať nevýhodu tohto silného každoročného prerezávania. V priebehu rokov totiž na rastline vytvoríte silné prehustenie v spodnej časti. Prestarnuté základy konárov preto treba tiež pravidelne prerieďovať rezom tesne pri povrchu pôdy. Praktické tiež je, meniť výšku rezu, teda niektoré výhonky skrátiť viac a iné o niečo, napríklad len o tretinu.

Foto: SHUTTERSTOCK
Budleja Davidova
Pri silnom spätnom reze treba počítať s tým, že hoci bude kvetov viac, celkové pučanie kra bude trvať o niečo dlhšie, čo posunie aj termín kvitnutia.
bergénia, poniklec, pľúcnik Čítajte aj 6 najkrajších trvaliek skorej jari: Doplňte si záhradu o tieto kúzelné druhy vhodné na slnko aj pod stromy

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #budleja #rez a tvarovanie #budleja Davidova #v lete kvitnúce kry
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december