Ak sa ho teda chcete definitívne zbaviť, musíte zmeniť celkový prístup a vyriešiť podstatu problému, nie len jeho dôsledok. Skúste sa zamyslieť nad tým, ktorá z nasledujúcich príčin môže mať na svedomí výskyt machu práve vo vašom trávniku a zasiahnite podľa odporúčaní.
1. Pôda je veľmi ťažká a často podmáčaná
Možné riešenie: Skúste trávnik prevzdušniť a tým aj čiastočne zlepšiť odtok prebytočnej vody. Na menších plochách si vystačíte s ručným prevzdušňovačom alebo si zaobstarajte špeciálne návleky na topánky s hrotmi. Na prevzdušnenie rozľahlejších trávnikov slúžia aerifikátory. Stroj si nemusíte kupovať. Dá sa požičať alebo si môžete prevzdušnenie priamo objednať u firmy poskytujúcej údržby záhrad.

2. Tráva je slabá a v raste nedokáže prekonať mach
Možné riešenie: Trávnik prihnojte vhodným hnojivom. Teraz na jar musí obsahovať viac dusíka na podporu rastu nadzemnej hmoty. Avšak to, že tráva nedokáže prerásť mach a tým ho prirodzene potlačiť, môže byť spôsobené aj príliš nízkym kosením. Pri ňom vzniknú, najskôr takmer nebadateľné prázdne miesta, ktoré mach a iné nežiaduce buriny rýchlo osídľujú.

3. Časť trávnika je v nadmernom tieni
Možné riešenie: Na miesta, ktoré sú napríklad v celodennom tieni, je lepšie než vysiať trávnik, vysadiť pôdopokryvné rastliny vhodné na takéto stanovištia (brečtan, pachysandra, kopytník, zimozeleň menšia, bergénia).
4. V trávniku je veľa odumretej rastlinnej hmoty
Možné riešenie: Nasaďte do „do boja“ vertikulátor (prerezávač trávnika) alebo vertikulačné hrable (na malé plochy/predzáhradky).

5. Pôda pod trávnikom je veľmi kyslá
Možné riešenie: Mach je jeden z hlavných rastlinných indikátorov nízkeho pH pôdy. Po vertikulácii alebo vyhrabaní nežiaducej vegetácie preto zvyčajne pomôže, keď trávnik povápnite. Aby ste však nenarobili viac škody než osohu, vždy si treba najskôr pH pôdy overiť. Môžete si na to kúpiť jednoduchý pôdny pH test. Pre trávnik je ideálne rozmedzie hodnoty pôdnej reakcie 4,5 (5) – 6, lebo napríklad pri takomto pH sú preň najlepšie dostupné aj všetky živiny, ktoré tráva na zdravý rast potrebuje. Ak sa teda v teste dostanete pod túto hranicu, vápnenie má zmysel a pomôže. Ideálne je, robiť to na jeseň, prípadne najneskôr do konca marca. Vápnenie nikdy nekombinujte s aplikáciou akéhokoľvek iného hnojiva. Použite mletý vápenec (uhličitan vápenatý).
