Po zime jahody vyzerajú smutne. Množstvo suchých a poškodených listov, odumreté poplazy, zhutnená pôda a kde-tu už aj vykúkajúca burina.
- Prvou úlohou pestovateľa preto je jahodovisko vyčistiť. Odumreté zvyšky rastlín sú potenciálnym zdrojom rôznych plesní a hubových chorôb, poskytujú bezpečný úkryt pre škodce. Pri zbavovaní porastu suchých častí ale dávajte pozor, aby ste nepoškodili srdiečka rastlín ani zdravé listy, prípadne tie, čo už začínajú pučať. Niektorí záhradkári jahodovisko najskôr opatrne vyhrabú hrabľami, čo však neodporúčame, lebo jahody plytko korenia a často dochádza k ich vytrhnutiu. Najlepšie je čistiť ručne, no staré listy nasilu netrhajte. Radšej ich odstrihnite.
Foto: SHUTTERSTOCK
- Po vyčistení jahodoviska pôdu plytko prekyprite, čím ju prevzdušníte a pristúpte k dodaniu potrebných živín.
- Pri pravidelnej a správnej starostlivosť vám bude stačiť kvalitný, dobre rozložený kompost, ktorý rozprestrite po celom jahodovisku. Ak ho nemáte, použite napríklad peletované prírodné (organické) hnojivo, ktoré má tú výhodu, že ním nemôžete popáliť listy. Za hrsť ho nasypte okolo každej rastliny a prikryte vrstvou preosiatej pôdy alebo substrátu určeného pre jahody. Treťou možnosťou je aplikácia organicko-minerálneho hnojiva. Okrem organickej zložky, čo je väčšinou rohovina ako zdroj prírodného dusíka, obsahuje aj minerálne formy fosforu a draslíka na podporu nasadzovania kvetov.
- Po zime môžu byť niektoré rastliny jahôd vytiahnuté z pôdy. Skontrolujte ich a podľa potreby zatlačte späť.
- Ak máte zlú skúsenosť s roztočíkom jahodovým (deformuje srdiečkové listy), prvé ošetrenie urobte prípravkom Vertimec pri pučaní listov a druhé začiatkom tvorby kvetných púčikov prípravkom Apollo.