Máte v studni naozaj zdravotne neškodnú vodu? Dajte si ju radšej otestovať. V rámci Svetového dňa vody to budete mať zdarma

Akreditované laboratóriá Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) pri príležitosti Svetového dňa vody zadarmo otestujú prinesené vzorky vody z domácich studní na tvrdosť a obsah dusičnanov.

11.03.2024 13:12
voda, pitná voda, záhrada, žena, hadica Foto:
debata (3)

Ako informuje vedúci odboru marketingu a komunikácie BVS Matúš Stračiak, záujemcom zároveň ponúknu zľavu 50 percent na rozbor pitnej studničnej vody.

Vzorku vody je potrebné priniesť v piatok 22. marca, v čase od 8.00 do 15.00, do akreditovaného laboratória BVS na Bojnickej ulici v Bratislave. „Vzorku treba priniesť v maximálne trojdecilitrovej plastovej fľaši, ktorá bude pred odberom poriadne prepláchnutá,“ spresnil Stračiak. Voda zo studne by sa mala nechať aspoň tri minúty odtiecť a následne naplniť až po okraj fľaše, aby v nej nezostal žiaden priestor na vzduch.

UP Studňa Čítajte aj Vlastná studňa: Bez povolenia ju postaviť a užívať nesmiete, pokuta sa môže vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur

Každá vzorka bude označená identifikačným číslom, pod ktorým bude zverejnený výsledok analýzy na internetovej stránke bvsas.sk. „Výsledky týchto dvoch meraní však nenahrádzajú spoplatnený rozbor vody v zmysle platnej legislatívy,“ doplnil hovorca BVS.

BVS pripravila tiež dva balíčky rozboru pitnej vody zo studne so zľavou 50 percent. Balíček 1 – Minimálna analýza kvality surovej vody ponúka v hodnote 95,10 eura a balíček 2 – Minimálna analýza kvality surovej vody + vybrané pesticídy ponúka v hodnote 287,10 eura. „Odber vzorky vody podľa presného postupu si vykoná zákazník sám do vzorkovníc, ktoré si vyzdvihne v stanovenom termíne v budove laboratórií BVS,“ poznamenal Stračiak.

Podrobný rozpis ukazovateľov oboch balíčkov je uverejnený na stránke BVS. Podľa počtu prijatých žiadostí budú analýzy vzoriek realizovať priebežne, v termíne od 3. apríla do 3. júla. Vybraný balíček si bude možné si objednať od 18. do 22. marca elektronicky, vyplnením príslušného tlačiva, ktoré bude zverejnené od 18. marca na stránke BVS. Podpísané tlačivo je možné doručiť aj osobne do 22. marca.

Vodu v domácej studni treba dať skontrolovať jeden- až dvakrát ročne

Vodu v studni, využívanú na domáce účely, treba pravidelne kontrolovať, aby sa predišlo prípadným zdravotným problémom. Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča nechať skontrolovať kvalitu vody jeden až dvakrát do roka.

Odborníci upozornili, že síce sa voda na prvý pohľad môže zdať číra a neškodná, stále existuje riziko, že obsahuje nebezpečné látky či mikroorganizmy, ktoré môžu poškodiť zdravie. „Kvalitu vody vo vlastných studniach je potrebné si dať skontrolovať v laboratóriu jeden až dvakrát ročne v rôznom ročnom období. V prípade, že sa za posledné tri roky kvalita vody v studni nezmenila, je možné tento interval predĺžiť,“ ozrejmili.

Foto: Canva
voda, muž, ruky

V prípade, že by majiteľ studne zaznamenal zmeny vo farbe, chuti či zápachu vody, je potrebné vykonať rozbor vody okamžite a vodu prestať používať do doby potvrdenia jej vyhovujúcej kvality laboratórnou analýzou. „Mimoriadne rozbory je vhodné vykonávať aj po záplavách, zemetraseniach, opravách a čistení studní,“ dodali odborníci. Vysvetlili, že analýza vody sa vykonáva výlučne v akreditovaných laboratóriách.

Najčastejšie prekračovanými limitmi chemických ukazovateľov kvality pitnej vody zo studní sú podľa ÚVZ limity pre "dusičnany a dusitany. „Ide o látky, ktoré predstavujú zdravotné riziko najmä pre malé deti, ale ich dlhodobý príjem môže predstavovať riziko aj pre dospelú populáciu,“ priblížil odbor. Zdravie môžu ohrozovať aj patogénne mikroorganizmy, ktoré spôsobujú črevné a hnačkové ochorenia.

Odborníci zdôraznili, že ak sa vo vode zo studne potvrdí prítomnosť patogénnych mikroorganizmov, je potrebné prestať kontaminovanú vodu piť a zároveň obmedziť jej použitie aj na iné domáce účely. „Nákaza sa totiž môže prenášať prostredníctvom vodou kontaminovaných potravín, rúk, kuchynských nástrojov a pod. Prevarením vody sa mikroorganizmy síce môžu zničiť, ale vzhľadom k zdravotným rizikám je aj tak najvhodnejšie prečistenie a dezinfekcia studne a domových rozvodov,“ uviedli. Dôležité je tiež odstrániť možné zdroje kontaminácie z okolia studne.

šalát, priesady, vysádzanie priesad Čítajte aj Za nebezpečné dusičnany v jarnej zelenine si častokrát môžu sami záhradkári: Vyvarujte sa týchto chýb

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #voda #vlastná studňa
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december