Ornitológovia pozorujú nevšedné javy: Kalendár príletov a odletov vtákov sa výrazne mení, čo môže byť problém

Sťahovavé vtáky majú vo svojich génoch zakódovaný akýsi kalendár príletov zo zimovísk a neskôr odletov späť.

13.03.2024 14:00
červienka obyčajná Foto:
Červienka obyčajná
debata

Neobvykle teplé podmienky počas zimných mesiacov a skorý príchod jari však viedli k predčasnému začiatku jarnej migrácie vtáctva na Slovensku.

Ornitológovia zaznamenali viaceré netypické pozorovania aj na Senianskych rybníkoch, vo vtáčom raji na východnom Slovensku. Ako pre TASR uviedol riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko Matej Repel, žeriavy popolavé, ktoré na Slovensku vďaka miernej zime prezimovali, sa teraz posúvajú na sever. „Netypická bola už jesenná migrácia a zimovanie žeriavov v celej Európe, keďže sa zaznamenali netypické prelety z východu na západ a rekordne vysoké počty žeriavov zimovali nielen u nás, ale najmä v maďarskom Národnom parku Hortobágy. Naopak, v niektorých tradičných zimoviskách chýbali, čo je trochu v rozpore s doterajšími poznatkami o ich migrácii,“ povedal Repel. Očakáva, že vrchol migrácie žeriavov popolavých nastane v najbližších týždňoch, pričom v okolí Senného sa už teraz pohybuje okolo 3000 až 5000 jedincov.

škorec lesklý, záhrada, vtáčia búdka, kŕmenie mláďat Čítajte aj Spoznajte 5 najvýkonnejších požieračov škodlivého hmyzu: Udržte ich celoročne v záhrade a zabudnite na špeciálne postreky

Okrem žeriavov sa na Slovensku začali takmer o tri týždne skôr ako zvyčajne objavovať aj ďalšie druhy vtákov, ako sú husi bieločelé, husi tundrové, rôzne druhy kačíc, čajok, ale aj spevavcov vrátane škovránkov poľných, škovránikov stromových, červienok a drozdov. Extrémne skoré bolo februárové pozorovanie penice popolavej, ktoré k nám prilietavajú až koncom marca. Mnohé druhy, ktoré zimujú v Európe, už reagujú na teplejšie počasie a pripravujú sa na hniezdne obdobie.

Penica popolavá Foto: SHUTTERSTOCK
penica popolavá Penica popolavá

Vtáky, ako kane sivé, myšiaky severské, sokoly kobce, chochláče severské a mnohé vodné vtáky, ktoré na Slovensku zimovali, postupne ustúpia na sever a nahradia ich druhy, ktoré cez naše územie putujú na hniezdiská severnejšie od nás. „Jarná migrácia je intenzívna a pomerne krátka. Ak bude pokračovať teplé počasie, môžeme očakávať skorý príchod mnohých druhov,“ dodal Repel.

Chochláč severský Foto: SHUTTERSTOCK
Chochláč severský Chochláč severský

Ako dobre poznáte jednotlivé druhy vtákov?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #vtáky #jarná migrácia #vtáky v záhrade
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december