Spoznajte 5 najvýkonnejších požieračov škodlivého hmyzu: Udržte ich celoročne v záhrade a zabudnite na špeciálne postreky

Prikrmovať vtáky počas zimy a tým im pomáhať prekonať obdobie nedostatku prirodzenej potravy je pre nás úplne prirodzené. Ak si však chcete okrídlených zdravotníkov v záhrade udržať celoročne, treba na nich myslieť aj zjari.

07.03.2024 06:51
škorec lesklý, záhrada, vtáčia búdka, kŕmenie... Foto:
debata (2)

Za poskytnutie vhodných hniezdnych podmienok, napríklad v podobe búdok sa vám odvďačia tým, že záhradu výrazným spôsobom zbavia rozličného škodlivého hmyzu. Dobrý výmenný obchod, však? Pre záhradkára určite.

Podľa dlhoročného pozorovateľa vtáctva Erika Müllera patria k najusilovnejším požieračom hmyzu sýkorky, z ktorých v záhradách najčastejšie hniezdi sýkorka bielolíca a sýkorka belasá.

Sýkorka bielolíca

Hniezdi dvakrát za rok a je skvelým ekologickým pomocníkom v boji proti škodlivého hmyzu.

Fotogaléria
Sýkorka bielolíca, známa aj ako sýkorka veľká...
S obľubou hniezdi v búdkach vyvesených...
+2Hniezdo stavia iba samička, ktorá rovnako sama...

„Pre záhradkárov je veľmi dôležitou informáciou, že za celé obdobie kŕmenia sýkorky spotrebujú niekoľko kilogramov hmyzu v rôznych vývojových štádiách (vajíčka, larvy, húsenice…),“ zdôraznil Erik Müller. Sýkorka belasá je o niečo menší druh, no celé hniezdne obdobie u nej prebieha spravidla rovnako, ako v prípade sýkorky bielolícej.

sýkorka veľká Čítajte viac 17 zaujímavých faktov o sýkorke veľkej: Neuveríte, koľkých kilogramov hmyzu zbaví stromy a kry za jednu sezónu

Aj vrabec poľný je užitočný pomocník

„Hoci sa väčšinou dočítate, že vrabec poľný hniezdi dvakrát do roka, no z vlastných skúseností a dlhoročných pozorovaní viem, že to tak nie je. V záhrade mám 15 búdok vytvorených podľa hniezdnych nárokov vrabcov poľných a vo všetkých hniezdia trikrát ročne,“ upresnil Müller. Vrabce poľné rovnako ako sýkorky plnia významnú úlohu pri likvidácii škodlivého hmyzu.

Samička vrabca poľného znáša väčšinou päť... Foto: Erik Müller
vrabec poľný Samička vrabca poľného znáša väčšinou päť vajíčok, na ktorých sedí 12 až 14 dní.

Pohroma alebo vítaný návštevník?

Ďalším častým hniezdičom vo vyvesených búdkach v rámci záhrad a sadov býva škorec lesklý. Záhradkári ho nemajú v obľube, lebo si rád pochutí na čerešniach. „Áno, je to pravda, tento druh ovocia je potravou osamostatnených mláďat z prvého hniezdenia. Sú mladé, neskúsené a čerešne sú pre ne ľahko získanou potravou,“ priznal odborník, no jedným dychom dodal: „Skôr, než škorce celkom odsúdite, vedzte, že počas hniezdenia ich rodičia kŕmia výhradne hmyzom. Myslím si, že aj tento vtáčí druh je viac užitočný než škodlivý. Ja ich v záhrade vždy rád privítam.“

Samica škorca lesklého (vpravo) znáša päť až... Foto: Erik Müller
škorec lesklý Samica škorca lesklého (vpravo) znáša päť až šesť vajec. Na sedení sa striedajú obaja rodičia. Hlavnou potravou tohto druhu sú dážďovky, hmyz, pavúky a slimáky. Škorce dokonca dokážu loviť rojace sa mravce v povetrí takmer rovnako úspešne ako lastovičky.
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Máte problém s mravcami? Snažte sa prilákať krutohlava

Tento operenec má trochu zvláštne, možno až mierne odpudivé pomenovanie, no v záhrade ho rozhodne oceníte. Na jedálnom lístku mláďat sú výlučne mravce a ich vajíčka. Tým sa krutohlav stáva jedným z ozaj cenných návštevníkov záhrad. Hniezdi v máji až júni raz ročne v dutinách a vyvesených búdkach.

Krutohlav hnedý je skutočný vtáčí labužník.... Foto: Erik Müller
krutohlav hnedý Krutohlav hnedý je skutočný vtáčí labužník. Servíruje si mravce a ich larvy.

Správne veľký vletový otvor a žiadne bidielko

Vtáčia búdka, ktorá naozaj splní účel a bude pre hniezdiace vtáky, ktoré vyhľadávajú takéto priestory atraktívna, musí byť z dreva. „Dosky z vnútornej strany nechajte neohobľované, kvôli lepšiemu úchytu pri vyletovaní z búdky,“ upozornil Müller. „Ak je vnútorný povrch hladký, tak ho aspoň pod vletovým otvorom zdrsnite alebo urobte zárezy.“

Vhodnou ochranou vletového otvoru z vonkajšej strany je jeho oplechovanie, čím zabránite ďatľovitým druhom zväčšovať si ho a tiež tým ochránite mláďatá v búdke. „Žiaľ, stáva sa, že ďateľ skonzumuje obsah hniezda, či už vajíčka alebo mláďatá.“

Zabudnite na roztomilé obrázky vtáčikov... Foto: SHUTTERSTOCK
vtáčia búdka Zabudnite na roztomilé obrázky vtáčikov sediacich na bidielkach pred búdkou. Tie na ne vôbec nepatria. Vtáci ich nepotrebujú. Pomáhajú jedine predátorom.

Ideálne rozmery búdok pre najvýkonnejších ničiteľov záhradného hmyzu

dno x výška x priemer vletového otvoru

  • Sýkorka bielolíca 12 × 12 × 30 cm/35 mm
  • Sýkorka belasá 12 × 12 × 25 cm/28 mm
  • Krutohlav hnedý 15 × 15 × 30 cm/40 mm
  • Škorec lesklý 15 × 15 × 30 cm/50 mm
  • Vrabec poľný 12 × 12 × 30 cm/35 mm

Kedy s nimi do záhrady?

Najvhodnejším termínom na inštaláciu búdok pre vtáky, ktoré u nás žijú celoročne je jeseň. Úkryt využijú aj počas chladných zimných nocí na prenocovanie a na jar bude o to väčšia šanca na úspešné zahniezdenie. Ak to však nestihnete, pokojne inštalujte búdku aj na jar.

Pri výbere miesta by ste mali brať ohľad na bezpečné hniezdenie vtákov. Dbajte na to, aby sa nestali ľahkou korisťou mačiek, kún a iných predátorov. „Bezpečným miestom na inštaláciu búdky je napríklad stena domu alebo hladký rovný kmeň stromu vo výške 2 až 4 m. Orientácia vletového otvoru by nemala smerovať na sever. Vyhnete sa tým chladnému severnému vetru a dažďu,“ odporučil Erik Müller. Búdka by tiež nemala byť vystavená priamemu poludňajšiemu slnku, aby sa mláďatá neprehrievali.

Foto: SHUTTERSTOCK
vtáčia búdka, čistenie

Odborník tiež zdôraznil, že po ukončení hniezdnej sezóny (na jeseň) je nutné každú búdku vyčistiť. „Predĺžite tým jej životnosť a zbavíte ju parazitov. Nevyčistenú búdku vtáci odmietajú obsadiť a stáva sa nefunkčnou. Niektoré druhy si búdku dokážu vyčistiť a zahniezdiť, ale na to sa nedá spoliehať.“

drozd čierny Čítajte aj Operený postrach záhradkárov vás môže stáť až 500 eur: Dobre si rozmyslite, akým spôsobom ho zo záhrady vyženiete

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #vtáky #sýkorky #vtáčia búdka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december