Na slivkách spôsobujú najväčšie škody piliarka slivková a piliarka žltá. Obe stoja za takzvanou skorou červivosťou plodov, teda takých, čo sú ešte zelené a predčasne opadávajú. Piliarky začínajú klásť vajíčka medzi kališné lupienky postupne odkvitajúcich kvetov. Vyliahnuté húsenice sú priamo pri zdroji potravy, a tak vyžierajú mladé plody.
Vhodný čas ochrany
Z už spomenutého vyplýva, že ide o obdobie plného kvitnutia stromov, čo však nie je z dôvodu intenzívneho letu včiel a iných opeľovačov možné. Ochrana proti piliarkam na slivkách sa preto vykonáva na začiatku odkvitania stromov. Ak ošetrenie správne načasujete, zvyčajne stačí na zlikvidovanie populácie škodcu jeden postrek (Neemazal T/S, Sanium Ultra).
Výhodou je, že pri vhodne zvolenom prípravku môžete zásah skombinovať s ochranou stromov proti monilióze a tiež s listovou výživou.
Ako si viete odsledovať škodcu?
Na signalizáciu piliarok sa používajú biele lepové doštičky, ktoré im pripomínajú farbu kvetov sliviek. Na základe nich môžete denne kontrolovať, koľko piliarok sa na lapač prichytilo a veľmi presne určiť obdobie ich najväčšieho náletu. Aby ste boli čo najpresnejší, lepové doštičky treba na stromy rozvešať ešte pred kvitnutím (približne 10 dní).
Na monitoring náletu piliarok sa používa jedna lepová doštička na jeden meter výšky koruny. Na štíhle vreteno slivky v plnej rodivosti stačia dve doštičky.
Biele lepové doštičky sú dobrým monitorovacím pomocníkom, no ako alternatíva chemickej ochrany nestačia. Ak sa však chcete chemickému postreku stoj čo stoj vyhnúť, skúste bioprípravok z tropického kra Quassia amara.