Z dôvodu neopodstatnených obáv by bola škoda, pripraviť sa o zeleninu s vysokou výživovou hodnotou, ľahko stráviteľnú a v kuchyni s viacerými možnosťami prípravy.
To, že karfiol je náročný, platí
Hlavne pokiaľ ide o dostatok vlahy a živín. Dalo by sa povedať, že je v tomto sme najnáročnejší spomedzi všetkých u nás pestovaných hlúbovín. Nárokmi prekoná aj brokolicu, o ktorej si tiež niektorí mylne myslia, že je v záhrade nedopestovateľná.
Čítajte viac Šalotku dopestujete aj tam, kde cibuľa kuchynská zlyhá. Vydrží až dva roky a existujú ďalšie 4 dôvody, prečo je lepšiaDôsledkom nedostatočnej starostlivosti alebo nevhodných pestovateľských podmienok budú malé, riedke ružice s hrubými vláknami – tvrdé, akoby zdrevnatené. Ak sa teda pre pestovanie karfiolu rozhodnete, dajte si záležať na príprave pôdy. Najlepšia je hlboko spracovaná piesočnato-hlinitá alebo hlinito-piesočnatá s vysokým obsahom humusu a minerálnych živín.
{* šablona=„citat“ | autor="" } Ideálna príprava hriadky pre karfiol je taká, že na jeseň ju zrýľujete a do pôdy zapracujete dobre vyzretý maštaľný hnoj. Ak ho nemáte, tak použite aspoň kompost, prípadne hnoj granulovaný. { koniec-sablona *}
Čas na skoré odrody
V teplejších oblastiach môžete už po 10. apríli vysádzať predpestované priesady s koreňovým balom na hriadky. Pred neskorým mrazom ich chráňte prekrytím fóliovým tunelom alebo netkanou textíliou. Zo skorých odrôd budete môcť úrodu zberať už v prvej polovici júna. Priesady sa pripravujú od januára/februára, no nezúfajte. Môžete si ich kúpiť na trhu u predajcov priesad a aj takýmto spôsobom získať vlastný karfiol. Skorý karfiol sa sadí do sponu 50 × 40 až 50 × 50 cm. V podstate platí, že použijete 4 až 5 priesad na štvorcový meter. Rastliny saďte len tak hlboko, ako rástli v zakoreňovačoch.
V máji potrebujú živiny
Už začiatkom mesiaca siahnite po viaczložkovom hnojive s vyšším obsahom dusíka, čím podporíte tvorbu ružíc. Po prihnojení rastliny vždy výdatne zalejte.
Čítajte viac Štvrtok svätého týždňa je významným dňom aj z pohľadu záhradkára: Dajte na rady predkov a poistite si úroduChcete aj vlastné priesady?
Začať s ich prípravou môžete v apríli, sejbou priamo na hriadky. Podchytíte akoby druhé karfiolové kolo. Ak teraz vysejete osivo, priesady budete mať pripravené na vysádzanie v druhej polovici mája až začiatkom júna. Na povrch hriadky je dobré rozhodiť vrstvu kompostu a ten hrabľami mierne zapracovať do pôdy. Odporúčaný výsadbový spon je 50 × 50 cm. Tieto rastliny prihnojíte v júni a tiež na začiatku tvorby ružíc.
Výhodou je, že rastliny krátkodobo znesú mráz do –5 °C, čo znamená, že si môžete dopestovať aj neskoré odrody určené na jesenný zber.